Aktuálne letné horúčavy už tradične so sebou prinášajú pokles pracovného výkonu. Na pohodu v práci vplývajú mnohé faktory a zamestnávatelia by mali svojim zamestnancom pripraviť optimálne podmienky, keďže v práci trávime približne tretinu svojho života.
Prieskumy potvrdili. Open space priestor nie je in
Podľa štúdie Human spaces, ktorá skúmala pracovné prostredie 3 600 zamestnancov z 8 krajín EMEA regiónu, 55 % ľudí nemá na pracovisku žiadnu zeleň, 42 % zamestnancov chýba denné svetlo a 22 % nemá potrebné ticho, aby sa mohli koncentrovať na prácu.
Podľa prieskumu Forbes by sa viac ako tretina zamestnancov (36 %) vzdala časti svojho príjmu, len aby sa cítili v práci šťastnejší a mali príjemnejšie pracovné prostredie. Čo urobiť, aby sa ľudia v pracovných priestoroch mohli dobre sústrediť, nechorľaveli a mali pocit pohody? Združenie zodpovedných firiem, Business Leaders Forum, vydalo odporúčania pre firmy, ktoré chcú zodpovedne podnikať, na tému Zdravé kancelárie.
Ľudia chodia svoju prácu dokončiť domov
Pracovníci v open space kanceláriách stratia denne až 86 minút pracovného času kvôli rozptýleniam. Aj z tohto dôvodu sú open office kancelárie čoraz viac kritizovaným konceptom nielen samotnými zamestnancami, ale i vedcami, ktorí skúmajú jeho vplyv na výkonnosť i zdravie človeka.
Podľa prieskumu spoločností Ipsos a Steelcase, do ktorého sa zapojilo viac ako 10 000 zamestnancov v 14 krajinách sveta, je až 85 % zamestnancov nespokojných s kvalitou ich pracovného prostredia a nemôže sa koncentrovať. Kvôli open space kanceláriám majú obmedzenú schopnosť myslieť kreatívne a konštruktívne.
V rámci prieskumu až 95 % opýtaných pracovníkov deklarovalo, že súkromný priestor pre prácu je pre nich významný a až 31 % z nich odchádza z práce domov, aby si svoje úlohy mohli vôbec dokončiť.
Open office kancelárie sú pritom od 80-tych rokov minulého storočia často využívané, pretože okrem nižších nákladov na priestory vraj zvyšujú spoluprácu zamestnancov. „To sa však ukazuje ako mýtus. Je pravda, že ľudia v otvorených kanceláriách spolu viac hovoria, ale nie o veciach spojených s prácou,“ vysvetľuje Michal Kišša, programový riaditeľ Nadácie Pontis.
Ako teda zabezpečiť zamestnancom pohodu na pracovisku?
„Dostatok prirodzeného denného svetla, či možnosť kontrolovať teplotu v kanceláriách má veľký vplyv na zdravie a pohodu zamestnancov. Dôležité je tiež zdravé vybavenie kancelárií,“ uviedol Kišša.
Zamestnanci farmaceutickej spoločnosti Bayer napríklad pracujú v na mieru šitých kanceláriách pre jedného až štyroch zamestnancov, kde je dostatok prirodzeného svetla a zamestnanci si aj sami môžu regulovať teplotu.
Spoločnosť dala pri výbere zariadenia kancelárií prednosť dodávateľovi, ktorý používa prírodné suroviny a nábytok zhotovuje spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a má dlhú trvácnosť. Z Odporúčaní Business Leaders Forum vyplynulo, že výrazný vplyv na psychické zdravie a pohodu zamestnancov má aj zeleň.
Pri chronickom strese sa zužujú cievy, zvyšuje sa krvný tlak a nervový systém je v napätí. Zelená farba však upokojuje nervový systém, znižuje krvný tlak, odstraňuje vyčerpanosť.