Tristoosemdesiat eur. To je suma, o ktorú za posledných dvadsať rokov stúpla minimálna mzda na Slovensku. V súčasnosti má najnižšia suma, ktorú pracovník musí dostať, hodnotu 435 eur, v januári 2018 sa zvýši o vyše desať percent na 480 eur. Vláda túto sumu schválila na návrh ministerstva práce 11. októbra.
Koeficienty odlišnosti
Výška minimálnej mzdy platí podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny rovnako pre zamestnancov vo verejnej, ako aj v súkromnej sfére. Nezaradený poslanec Národnej rady Miroslav Beblavý však už dlhšie tvrdí, že medzi platmi pracovníkov vo verejnom a súkromnom sektore sú rozdiely. Napríklad minimum, ktoré zarobí kuchár v súkromnom podniku, a minimum toho v štátom zriadenej jedálni, nie je tá istá suma.
Situáciu s rozdielnymi platmi objasnil poslanec už na septembrovej tlačovej konferencii. „Existujú koeficienty minimálnej mzdy podľa Zákonníka práce, ktoré hovoria o tom, že minimálna mzda je v skutočnosti – podľa náročnosti práce – vyššia až o sto percent.“
Rozdielne mzdy
Zákonník práce definuje šesť stupňov náročnosti práce, na základe ktorých sa následne minimálna mzda násobí koeficientom od 1,0 po 2,0. Zatiaľ čo tento rok človek zamestnaný v práci na prvom stupni náročnosti (napríklad operátor výroby) dostane základnú mzdu v sume 435 eur, zamestnanec na šiestom stupni náročnosti (napríklad výkonný riaditeľ) dostane základné minimum v dvojnásobnej výške.
Beblavý upozornil aj na rozdiel pri koeficientoch medzi verejnou a súkromnou sférou. Ako príklad uviedol rozsudok okresného súdu v Trenčíne z roku 2015.
„Kuchár žaloval súkromnú firmu, pretože mu vyplácala len minimálnu mzdu 435 eur. Súd rozhodol, že, keďže je v druhej skupine náročnosti, má nárok na mzdu vo výške 522 eur.“ Pre štát však ni...
Zostáva vám 85% na dočítanie.