I. Aké sú podiely pri spoločnom majetku
O čo ide: Na čo zvykne súd prihliadať pri delení majetku – ide vždy o rovný diel, aj keď napríklad manžel zarábal viac peňazí?
Súd spravidla delí podľa advokáta Milana Ficeka z advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková majetok v pomere 50 : 50, teda rovným dielom. Za určitých okolností môže prichádzať do úvahy aj nerovné rozdelenie, najmä ak sa jeden z manželov výraznou mierou zaslúžil o nadobudnutie majetku a druhý vôbec alebo len veľmi málo. „Ide najmä o prípady, keď má jeden z nich počas manželstva vysoký mesačný príjem a druhý je dobrovoľne nezamestnaný celé dni doma, prípadne trávi svoj voľný čas inak. Vtedy môže súd pristúpiť k deleniu podielov, napríklad v pomere 70:30, prípadne 65:35.“ Myslíte si, že ak sa osobne staráte o maloleté deti, patrí vám väčší podiel na majetku? Podľa Ficeka to tak nie je. „Neodôvodňuje to získanie väčšieho podielu na majetku patriacom do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Súd však musí prihliadať na potreby maloletých detí,“ konštatuje Ficek. BSM je možné vysporiadať dohodou alebo súdnou cestou do troch rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva.
TIP HN: Čo všetko môže zahŕňať vyrovnanie majetku
– veci, o nadobudnutie ktorých sa pričinili obaja manželia
– všetko, čo nadobudol niektorý z manželov počas manželstva
– patria sem príjmy a úspory z pracovného alebo z iného podobného pomeru, aj z podnikania
II. Čo bude s peniazmi v manželstve
O čo ide: Keď ste sa rozviedli, môže to výrazne zamávať vašimi financiami. Problém nastáva, ak ich máte na spoločnom účte.
Mali ste v manželstve spoločný majetok i účet? Do BSM patria všetky príjmy, ktoré nadobudli obaja manželi...
Zostáva vám 85% na dočítanie.