Mnoho ľudí si na svojej záhrade vyhĺbi studňu bez toho, aby o tom informovali miestne úrady. Riskujú tým však vysoké pokuty, ale aj ďalšie problémy, ako napríklad zbytočné návštevy slovenských úradov. Netreba totiž zabúdať na to, že stavby – v tomto prípade vodné stavby – potrebujú rôzne povolenia.
Pri výstavbe týchto diel, či už kopaných alebo vŕtaných, je potrebné riadiť sa ustanoveniami stavebného zákona, ale tiež zákonom číslo 364 z roku 2004 o vodách, ktorý je u nás známy skôr ako vodný zákon. Výraznejšie zmeny tu naposledy nastali začiatkom tohto roka, a to novelizáciou zákona o vodách, v zmysle ktorej sa predĺžil termín na „zosúladenie“ povolení na odber podzemných vôd, ktoré boli vydané pred ešte 15. marcom 2018, a to až do 31. decembra 2022, teda do konca tohto roka.
Vodný zákon
Studňa je stavba ako každá iná. A tak ako potrebujete povolenie na stavbu garáže, rodinného domu či prístavby, neobídete sa bez neho ani pri realizácii studne. Zákon hovorí jasnou rečou: na uskutočnenie, zmenu alebo na odstránenie vodnej stavby je potrebné povolenie orgánu štátnej správy. S tým sa však spájajú finančné výdavky. Ak je studňa pre potreby domácnosti vodnou stavbou, k žiadosti o vydanie stavebného povolenia sa vyžaduje správny poplatok v hodnote 30 eur. Ak tieto nariadenia napriek tomu odignorujete, na rad príde udeľovanie sankcií.
Zostáva vám 67% na dočítanie.