Ak vás už nebaví obrábať vinice alebo okopávať záhradu a radšej by ste na svojom pozemku postavili rodinný dom, máte možnosť preklasifikovať ho na stavebnú parcelu. Ak je však v katastri vedený ako orná pôda, chmeľnica, ovocný sad, trvalý trávnatý porast, alebo ako spomínaná záhrada či vinica, ide o poľnohospodársku pôdu, na ktorej sa nie vždy môže stavať.
V prípade vínnej révy je situácia ešte komplikovanejšia. Podľa Jána Marôneka z advokátskej kancelárie Marônek & Partners totiž bývajú osobitne chránené a úrady len málokedy povoľujú zmeny vinohradov hoci aj na iný druh poľnohospodárskej pôdy, napríklad na záhradu, nie to ešte na stavebný pozemok.
Preklasifikovať pôdu preto môžete len po „prikývnutí“ príslušných orgánov štátu. V zmysle zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy je zmena druhu pozemku v kompetencii okresného úradu, konkrétne pozemkového a lesného odboru.
„Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo lesného pôdneho fondu, možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území,“ citoval zákon upravujúci túto problematiku rezort pôdohospodárstva.
Iný kraj, iný mrav
Problémom je pri zmene druhu pozemku na Slovensku aj skutočnosť, že každý okresný úrad vyžaduje k vyňatiu pôdy iné podklady, respektíve iné informácie. „Nemalo by to tak byť, každý úrad by mal zákon dodržiavať rovnako, ale v praxi sa tak jednoducho deje. Na úradoch majú zaužívané určité postupy, ktorých sa držia,“ uviedol M...
Zostáva vám 85% na dočítanie.