Aj vysoko, aj hlboko
„Podľa platnej legislatívy je dolná hranica pre klasifikáciu prác vo výškach 1,5 metra. Už vtedy musia byť pri práci použité prostriedky kolektívneho alebo osobného zabezpečenia. Horná hranica výšok pre prácu vo výškach nie je definovaná. Limit prestavujú najvyššie miesta alebo budovy, na ktorých treba urobiť určitú prácu,“ vysvetľuje Norbert Capák zo spoločnosti Delux.
Ochranu pri prácach vo výškach rozdeľujeme na kolektívnu a osobnú. Kolektívnu predstavujú zábradlia, lešenia, plošiny, siete a iné bezpečnostné prvky. V prípadoch, keď nie je možné z konštrukčného alebo finančného hľadiska tento typ zabezpečenia použiť, prichádza do úvahy osobné zabezpečenie v podobe postrojov s príslušenstvom.
Pri ochrane proti pádu osobným zabezpečením sa používa celý systém ochrany proti pádu – od miesta ukotvenia alebo zariadenia na ukotvenie, celotelového bezpečnostného postroja, cez spojovacie prvky v podobe prídavných lán, samonavíjacích kladiek, tlmičov pádu, až po preventívne prostriedky na prípad evakuácie a záchrany. Veľmi dôležitou súčasťou celého systému ochrany je edukácia pracovníkov a praktický tréning pre správne používanie prostriedkov osobného zabezpečenia proti pádu.
V prípade hĺbok, kde hrozí utopenie, zapadnutie alebo zasypanie musí byť pracovník zabezpečený nezávisle od výšky v akej sa nachádza, ak tam nie je zábradlie.
Medzi najčastejšie príčiny nehôd pri práci vo výškach patria:
pády z prenosného rebríka,
pády zo strojov a strojových zariadení počas montáže či údržby strojov
prepadnutia – pády do hĺbky
pády z nezaistených striech
pády z pevne zabudovaného rebríka
zranenia spôsobené padajúcimi predmetmi.
Čo sa pri práci vo výškach najviac podceňuje?
zodpovednosť
plánovanie
riadenie práce a odborný dohľad
pravidlá bezpečnosti práce
pracovné vybavenie
ochranné pracovné prostriedky
spôsobilosť pracovníkov