Pandémia ochorenia covid-19 prinútila mnohých zamestnancov pracovať z domu. Tým sme sa nielen čiastočne sociálne izolovali, ale zdvihli sa nám aj náklady za elektrinu a plyn, lebo počas home officeu strávime doma viac času ako obyčajne.
Máte prehľad, o koľko sa vám za posledný rok zdvihli náklady za prácu z domu a ktoré zariadenie môže byť energeticky najšetrnejšie pre vašu peňaženku?
Ak by sme však mali začať „opačným“ príkladom, keď ľudia ušetria množstvo financií, je to určite cesta do práce. Vďaka práci z domu šetríte na tejto položke. Na druhej strane sú tu náklady navyše za váš pobyt doma. To ste si možno doteraz ani neuvedomili.
Spotreba WiFi
Veľkým zásahom do rozpočtu je spotreba elektrickej energie. Ak pracujete na notebooku, jeho spotreba je podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry výrazne nižšia ako pri stolovom počítači.
Priemerná spotreba energie notebooku je približne 60 kilowattov. Ak ho máte zapnutý približne 10 hodín denne a cena za kilowatthodinu sa pohybuje približne na úrovni 0,193 eura, jeho ročná spotreba vychádza približne na 40 eur. Ak používate na prácu klasický stolový počítač a jeho priemerná spotreba je 100 kilowattov, tak zaplatíte ročne 70 eur.
Koľko miniete používaním WiFi? Podľa odborníkov za hodinu od 2,3 až do 16 kilowattov. Ak priemerne za hodinu spotrebujeme šesť wattov, tak za jeden deň zaplatíme 0,0259 eura. Mesačne to vyjde na 0,778 a ročne zaplatíme za WiFi 9,33 eura.
Zostáva vám 60% na dočítanie.