Čo všetko sa dá účtovať a pomôcť si tak pri platení daní, vám v 10 bodoch poradí Peter Furmaník z portálu ludskourecou.sk
1. Zo súkromného firemné
Podnikateľ si uplatní náhrady za spotrebované pohonné látky, náhrady za každý prejazdený kilometer vo výške 0,227 eura a aj paušálne stravné. Za náklady je teda vyplatená náhrada. Cestovná náhrada na strane zamestnanca či spoločníka eseročky je čistým príjmom bez daní a odvodov. Auto však môžete zaradiť do podnikania ako firemné a uplatniť si aj ostatné náklady súvisiace s automobilom. Buď v 100-percentnej výške na základe podrobnej evidencie jázd, alebo vo forme 80-percentného paušálu, keď si do nákladov uplatníte iba 80 percent z každého nákupu súvisiaceho s automobilom, prípadne kombinovane, jazdy však v druhom a treťom prípade evidovať nemusíte. Paušalizačné možnosti sú vhodné najmä pre tých, ktorí jázd či ciest veľa nemajú, svoje podnikanie dokážu totiž riadiť z domu, kancelárie, coworkingu či kaviarne, odvážnejší, respektíve optimalizačne agresívnejší podnikatelia niekedy v praxi zvolia kombináciu. V nákladoch si firmy uplatnia náklady na dve autá, jedno firemné s 80-percentným paušálom na samotné auto či iba pohonné látky bez evidencie jázd, druhé ako súkromné na konkrétne a preukázateľnejšie jazdy. „Závisí to od miery drzosti a sklonu k riziku,“ vysvetľuje Peter Furmaník z portálu ludskourecou.sk.
2. Darčeky pre partnerov
Do nákladov si môžete dať aj darčekové a iné reklamné predmety pre klientov do 17 eur za kus, ktoré sú daňovo uznaným výdavkom, nesmie však ísť o darčekové reklamné poukážky, tabakové výrobky a alkohol okrem vína. To je daňovým nákladom uznaným maximálne do päť percent základu dane v daňovom priznaní, v prípade vinára neobmedzene. Tiež nemusia byť označené logom firmy, avšak v prípade, ak označené sú, má podnikateľ na preukázanie daňového nákladu o dôkaz viac.
3. Hardvér a nábytok
Zostáva vám 76% na dočítanie.