Rozvod je veľmi náročnou a citlivou záležitosťou pre oboch manželov. Jednou z najväčších nepríjemností býva aj rozdelenie spoločného majetku. Ak sa napríklad rozhodnete pre dohodu o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva, treba mať na pamäti, že musí byť dobrovoľná a musia s ňou obaja súhlasiť.
Má hlavne prispieť k spravodlivému uspokojovaniu potrieb a zároveň k nastaveniu základných ekonomických pravidiel fungovania medzi oboma manželmi. Ako je to s prípadnými dlhmi a čo sa stane, ak začne jeden z manželov podnikať, môže toho druhého pripraviť o dom či byt? Na všetky tieto otázky v rozhovore pre HN odpovedá notárka a členka vzdelávacej komisie Notárskej komory Miriam Imrich Breznoščáková.
Čo ešte patrí a nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva?
Patria sme nehnuteľnosti ako domy, byty, garáže, pozemky, chaty, hnuteľné veci ako autá, bytové zariadenia, úspory vrátane sporiacich poistiek, členský podiel v bytovom družstve, hodnota obchodného podielov, hodnota lízingových práv. Ďalej spoločné pohľadávky oboch manželov, investície do cudzej veci, pohľadávky voči majetku jedného z manželov, ale súčasne aj úroky, prírastky (plody). Aj nájomné z vecí patriacich do výlučného majetku niektorého z manželov, pokiaľ boli nadobudnuté počas manželstva a nejde o veci, ktoré sú z bezdpodielového vlastníctva vylúčené. V neposlednom rade sme nepatrí majetok, ktorý bol síce nadobudnutý za trvania manželstva a dokonca kúpou, výstavbou či úsporami, ale ten bol vylúčený z masy pred jeho nadobudnutím, a to iba dohodou oboch manželov spísanou vo forme notárskej zápisnice, výlučne notárom.
Čo v prípade, ak napríklad manžel previedol na manželku byt, ktorý je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve?
Zostáva vám 85% na dočítanie.