Hendikepovaní majú nárok na rôzne kompenzácie od štátu. Tie však závisia od výšky ich príjmu a majetku. Započítavajú sa sem okrem platu žiadajúcej osoby aj príjmy manželov, manželky alebo rodičov, ktorí s ňou žijú v spoločnej domácnosti.
„Príjem osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý sa zisťuje na účely peňažných príspevkov, sa potom určí tak, že súčet všetkých príjmov osôb posudzovaných spoločne sa vydelí počtom týchto osôb,“ informuje poisťovňa Dôvera. Ako príklad uvádza, keď hendikepovaná osoba žije s manželom a jej priemerný mesačný plat je 777 eur a on dostáva 333 eur. Príjem, ktorý sa zisťuje na účely peňažných príspevkov, je teda 555 eur mesačne.
Prehodnocovanie v polovici roka
Skúma sa za predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom fyzická osoba požiadala o príspevok na kompenzáciu. Následne sa všetko pri opakovaných príspevkoch prehodnocuje vždy v júli. Pri určitej výške sa peniaze neposkytnú vôbec alebo v nižšej sume. Aké ďalšie formy kompenzácie zdravotného hendikepu existujú? Finančná kompenzácia, preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a parkovací preukaz.
Zostáva vám 75% na dočítanie.