StoryEditor

Investovať či neinvestovať do zlata? To je otázka

25.04.2024, 00:00

U veľkej časti spoločnosti má zlato až magickú povesť dokonalého investičného nástroja, do ktorého sa oplatí investovať. Cez rôzne komunikačné kanály sa k ľuďom dostávajú obrázky slávnych osobností so zlatými šperkami či svetových investorov so zlatými tehličkami. Je však v dnešnej dobe naozaj tento žltý kov dokonalým nástrojom na ochranu vašich peňazí? Alebo existuje efektívnejší spôsob? Na tieto otázky odpovedal investičný analytik spoločnosti Simplea Marek Jošt.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Simplea a spravodajským portálom Peniaze.sk

Má podľa Vás zmysel začať investovať do zlata, navyše, ak je aktuálne na pomyselnom vrchole?

Časovanie nákupu a predaja zlata je rovnako ako pri ostatných aktívach veľmi neisté. Navyše u zlata o to viac, že kolísanie (volatilita) jeho ceny je na úrovni cien akcií. Bohužiaľ, zlato na rozdiel od akcií túto volatilitu nevyvažuje výnosom a jeho dlhodobé zhodnotenie je oproti rovnako rizikovým aktívam silne podpriemerné. Otázka, či je zlato na maxime je zložitá z niekoľkých pohľadov. Ak sa pozrieme na zlato ako na aktívum, ktoré by malo pokrývať infláciu, tak v uplynulom období veľmi stratilo na reálnej hodnote, pretože jeho cena rozhodne nerástla s infláciou. Keď k tomu pridáme očakávaný pokles úrokov, ktoré približuje zlato konzervatívnym investíciám, pretože zlato samo o sebe žiadny úrok nenesie, tak by cena zlata mohla ešte ďalej rásť. Na druhú stranu, fundamentálne sa zlato používa naozaj len pre šperkársky a technologický sektor a ako rezerva do sejfov niektorých centrálnych bánk a jeho spotreba nijako závratne nerastie. Hra na ďalší rast je pri zlate vždy len špekulácia, ktorá sa dlhodobo nevypláca a sú oveľa menej rizikovejšie, likvidnejšie a výnosnejšie aktíva.

 

 

Investujte a ochráňte svoje peniaze pred infláciou.

 

Zlato sa často označuje za „bezpečný prístav.“ Ako to vnímate vy?

Zlato bolo historicky považované za uchovávateľa hodnoty a za akési poistenie voči celosvetovým krízam. Avšak, posledné dekády, a najmä roky ukázali, že tento štatút zlato dávno stratilo. Ani vojna, ani pandémia, ani inflácia nijako neznásobili cenu zlata, ktoré tak nepotvrdilo očakávania niektorých investorov, že zlato je poistkou proti katastrofám. Ide naozaj len o drahé, nelikvidné, a navyše nefunkčné poistenie. Ani čo sa týka inflácie, zlato nezafungovalo. Zlato preto vôbec nepovažujem za bezpečný prístav.

Aký percentuálny podiel v rámci investovania by ste svojím klientom odporučili?

Čisto z diverzifikačných dôvodov by zlato malo byť súčasťou komplexného portfólia investorov, ale jediným, naozaj jediným dôvodom je jeho malá korelácia s hlavnými druhmi aktív. Ale bohužiaľ aj tá korelácia sa v dobe extrémnych kríz približuje. Videl by som v závislosti od druhu klienta podiel zlata na úrovni okolo 1 až 3 percent všetkých aktív.

Ak sa niekto, napriek všetkému, rozhodne investovať do zlata, akú formu nákupu zlata by ste odporúčali ľuďom a prečo?

Asi najhorším spôsobom, ako investovať do zlata, je jeho fyzický nákup vo forme tehličiek, zvitkov a podobne. Nielenže sú tu extrémne vysoké poplatky, ako za nákup, tak aj za predaj, keď investor môže pokojne stratiť aj cez 10 percent oproti strednej cene, ale sú tu aj ďalšie náklady. Musí sa zaplatiť punc, vylisovanie zvitku, jeho balenie, skladovanie a podobne, čo celú transakciu a investície neúmerne zdražuje. Navyše, nikdy nie je isté, či Váš obľúbený predajca bude v čase, keď budete chcieť zlato predať, a teda pri nejakej kríze, existovať, či sa budú uznávať dané puncové značky, či bude mať dostatok peňazí a ako veľmi budete musieť v tiesni zľaviť. Oveľa jednoduchší a lacnejší spôsob, ako si zaistiť expozíciu na cenu zlata je cez fondy či špecializované indexové fondy, ktoré sledujú cenu zlata. U nich sa stretnete s oveľa väčšou likviditou, rádovo nižšími poplatkami a možnosťou cenné papiere previezť inam alebo ich okamžite predať.

image
Shutterstock

Z vašich odpovedí vyplýva, že investovanie do zlata nie je úplne najvhodnejším investičným nástrojom. Ako a do čoho by mali ľudia radšej investovať, aby prípadne ochránili alebo znásobili svoje úspory?

V konečnom dôsledku je dôležité zvážiť svoje osobné ciele, toleranciu k riziku a dlhodobý investičný horizont pri rozhodovaní o investovaní do zlata. Zásadné je správne určiť investičný profil klienta a ten potom pravidelne aktualizovať. Investičné portfólio má zodpovedať rizikovému profilu klienta a aby klient rozumel, čo to znamená z pohľadu možného a očakávaného výnosu (viac konzervatívny investor môže očakávať nižší potenciál výnosu, viac dynamický investor naopak očakáva vyšší potenciál výnosu). Nie je zlý, alebo dobrý investičný profil. Klient nejaký aktuálne má a v čase sa to bude meniť. Dynamický investor drží vo svojom portfóliu približne 3% v zlate, vyvážený investor 4 až 7% a konzervatívny investor v pohode do 10% z investičného portfólia. Komplexné portfólio klienta by malo obsahovať najmä vhodný mix akciových a dlhopisových podielových fondov, ktoré dokážu dlhodobo zhodnocovať peniaze a na určitom horizonte prekonať infláciu. Okrem akcií a dlhopisov môžu investori dopĺňať svoje portfólio aj o iné alternatívy okrem zlata, ako napríklad nehnuteľnosti, iné komodity a pod.

menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/poradenstvo, menuAlias = poradenstvo, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
21. december 2024 08:34