Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Simplea a spravodajským portálom Peniaze.sk
Horská záchranná služba každoročne upozorňuje, že práve počas troch týždňov jarných prázdnin zaznamenáva už niekoľko rokov najväčší príjem tiesňových volaní, najviac ich prichádza z lyžiarskych stredísk. Hoci štatistiky za rok 2024 ešte nie sú k dispozícii, predchádzajúce roky hovoria o stovkách zranení, ošetrovaní, pátraní, transportov, ale aj mnohých ťažkých a smrteľných úrazov. Medzi časté zranenia pri lyžovaní na svahoch patria poranenia hlavy, kolenných väzov, zápästia a vykĺbené ramená. Zranenia na svahoch sú často vážne, v mnohých prípadoch s niekoľkomesačnou rekonvalescenciou.
Prilba a chrániče chrbtice chránia zdravie, poistenie chráni financie
„Dôvody, prečo sa poistiť aj na jarné prázdniny na Slovensku, sú jasné. Je jedno, či ide o lyžovanie, snowboarding, bežkovanie alebo turistiku. Nehody sa stávajú všade a každému – každý môže byť vinníkom alebo zraneným. Obyvatelia Slovenska majú zo zákona bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Na jarnú dovolenku v slovenských horách však nestačí len poistenie úrazu a zodpovednosti, ale je potrebné myslieť aj na zásah horskej služby. Kvalitné cestovné poistenia od našich partnerov ochránia klientov pred finančnými rizikami spojenými s nehodami a zraneniami na svahu,“ radí poistná analytička finančnej skupiny SIMPLEA Tünde Ďuričeková.
Nešťastie nechodí po horách! Buďte pripravení, poistite sa ešte dnes. |
Poistenie zodpovednosti rozhodne treba mať
„V rámci cestovného poistenia by sa nemalo zabúdať na poistenie zodpovednosti za škodu. Toto krytie totiž ochráni vašich klientov v situáciách, keď náhodne spôsobíte zranenie inému lyžiarovi alebo poškodíte jeho výbavu. Čo ak sa napríklad pri rýchlej jazde zrazíte s niekým iným a on si pri páde zlomí lyže, roztrhne novú bundu a doláme drahé okuliare? Bez poistenia zodpovednosti by ste mu museli všetky škody zaplatiť z vlastného vrecka, a to môže poriadne zabolieť, špičkový výstroj je často drahší ako cena celej dovolenky,“ hovorí Tünde Ďuričeková.
Odškodnenie za nehodu v horách
Z poistenia zodpovednosti za škodu sa poškodenému vypláca odškodnenie za ujmu na zdraví, liečebné náklady a náhradu ušlej mzdy počas pracovnej neschopnosti. V prípade trvalých následkov úrazu si poškodení zvyknú žiadať aj náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia, keď poškodený nemôže ďalej vykonávať svoje pôvodné povolanie alebo napríklad šport, na ktorý bol zvyknutý. „V prípade poškodenia napríklad lyžiarskeho vybavenia vrátane oblečenia alebo hodiniek sa poistenie zodpovednosti vzťahuje aj na tieto škody,“ dodáva T. Ďuričeková zo SIMPLEA.
Stávajú sa však aj nehody, pri ktorých zjavný vinník, často bez poistenia zodpovednosti, odmietne zaplatiť požadovanú náhradu. Jedinou možnosťou je potom kontaktovať právnika, podať žalobu a vymáhať náhradu škody súdnou cestou. Ide síce o zdĺhavý a nákladný proces, ale aj súdne trovy a náklady na advokáta môžu byť zahrnuté do požadovaného odškodnenia.
Poistenie zodpovednosti za škodu s toleranciou alkoholu
V prípade nehôd je dôležité myslieť aj na faktory, ktoré môžu ovplyvniť výplatu poistného plnenia. Príkladom je konzumácia alkoholu. „Ak dôjde k nehode, pri ktorej sa zistí prítomnosť alkoholu, väčšina poisťovní odmietne vyplatiť poistné plnenie. Alkohol a požívanie iných omamných látok patria vo väčšine poisťovní do výluk. Pri likvidácii škody spôsobenej tretej strane poisťovňa vyplatí škodu, ale následne začne pravdepodobne stíhať vinníka – teda poisteného. Niektoré poisťovne ponúkajú poistenie zodpovednosti a liečebných nákladov s určitou toleranciou alkoholu,“ doplnila Tünde Ďuričeková, poistná analytička finančnej skupiny SIMPLEA.