11.03.2019, 11:41

Čaputová reaguje na útok arcibiskupa. Jeho posolstvo rozdeľuje, tvrdí

  • Trnavský arcibiskup Ján Orosch označil v nedeľnej kázni podporu a propagáciu "ultraliberálnych" kandidátov za ťažký hriech.
  • Zuzana Čaputová v reakcii tvrdí, že slová arcibiskupa vníma ako posolstvo, ktoré nespája, ale rozdeľuje.

Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová reagovala na slová trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý sa v nedeľnej kázni vyjadril k prezidentskej kampani.

"Žiaľ, musím povedať, že aj kňazi sa niekedy pridávajú k týmto ultraliberálnym názorom. Postaviť sa v televízii a propagovať kandidátku, za takto ultraliberálnu stranu za prezidentku, je ťažkým hriechom," prihovoril sa arcibiskup veriacim. Zdôraznil, že je to cesta do slepej uličky.    

Posolstvo, ktoré nespája

"Moja reakcia na slová trnavského arcibiskupa Jána Oroscha je rovnaká, ako na iné podobné vyjadrenia politikov," uviedla Čaputová. Vyjadrenie arcibiskupa vníma ako posolstvo, ktoré nespája, ale rozdeľuje.

"Nechcem k tomu prispievať, a preto chcem skôr prehovoriť k ľuďom, aby sa nenechali rozdeľovať. Arogancii moci sa doposiaľ darilo len preto, že slušní ľudia boli rozdrobení," hovorí kandidátka hnutia Progresívne Slovensko.   

Zuzana Čaputová vo vyhlásení uviedla, že chce, aby ľudia zostali jednotní a nenechali sa rozdeľovať konfliktom. "Stojíme pred výzvou nespravodlivosti a na to je potrebný spoločenský konsenzus presahujúci názorové rozdiely. Chcem osloviť všetkých - Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, liberálov, konzervatívcov, veriacich aj neveriacich," dodala.

Kritika katolíckych politikov

Arcibiskup sa vo svojej kázni vyjadril aj na adresu kandidáta Františka Mikloška. Uviedol, že na stranu "ultraliberálnych názorov sa postavili aj cirkevní hodnostári či katolícki politici."

"Teraz som sledoval diskusiu, čo môžem povedať ako príklad, kresťana katolíka, ktorého už poznám 45 rokov. A on povie, že keď cítia vzťah lásky dvaja muži jeden k druhému, majú sa radi a spolu založia nejaké spoločenstvo, že to nie je hriech. Ako to môže povedať kresťanský katolícky politik, ktorý prešiel disentom a všetkým možným, a zrazu toto vysloví," vyhlásil Orosch. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.