16.03.2019, 00:00

Čo ak sa pomýlim a kedy mi hrozí pokuta? Takto správne zvolíte prezidenta (manuál pre voliča)

Odpovede na kľúčové otázky súvisiace s voľbou prezidenta.

Môžem ísť voliť?
Voliť prezidenta môžu občania, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšia 18 rokov. Prekážkou vo voľbe je len zákonné obmedzenie osobnej slobody kvôli ochrane verejného zdravia. Voliť zo zahraničia v prezidentských voľbách možné nie je.

Ako voľba prebieha?
Volebnej komisii sa preukážte občianskym preukazom, prípadne priložte aj voličský preukaz. Člen komisie vám odovzdá hlasovací lístok a obálku, ich prevzatie potvrdíte podpisom. Číslo kandidáta, ktorému chcete odovzdať hlas, zakrúžkujte vo vyčlenenom priestore. Volebný lístok vložte do obálky a do volebnej schránky.

Čo ak sa pomýlim?
Ak volič zakrúžkuje viac kandidátov, hlasovací lístok je neplatný. Od volebnej komisie si vypýtajte nový lístok. Nesprávne upravený musíte vložiť do schránky na to určenej. V opačnom prípade vám za priestupok hrozí pokuta 33 eur.

Kam mám ísť voliť?
Volebný okrsok je pridelený podľa trvalého pobytu. Na obecnom úrade môžete ešte v piatok osobne, alebo cez splnomocnenú osobu požiadať o voličský preukaz. Ten vás oprávňuje voliť v ktoromkoľvek volebnom okrsku. Volebné miestnosti budú otvorené od siedmej hodiny ráno do desiatej večer.

Ako voliť so zdravotným postihnutím?
Ak pre zdravotné postihnutie či z iných dôvodov nemôžete čítať alebo písať, oznámte to volebnej komisii. Umožní vám prizvať na úpravu lístkov inú osobu, aby lístok upravila a vložila do obálky za vás. Touto osobou nesmie byť člen volebnej komisie.

Čo ak pre chorobu nemôžem prísť?
Volič má právo požiadať obec alebo volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.