17.03.2019, 04:07

Ako volili regióny Slovenska: Čaputová má rezervy na východe, v jednom okrese zvíťazil aj Harabin

Štatistický úrad zverejnil výsledky prezidentských volieb podľa okresov na Slovensku.

Ako volili regióny Slovenska: Čaputová má rezervy na východe, v jednom okrese zvíťazil aj Harabin
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Zuzana Čaputová zvíťazila v prvom kole prezidentských volieb s jednoznačným náskokom pred druhým Marošom Šefčovičom. Čaputovej dalo hlas 40,57 percenta voličov, Šefčoviča podporilo 18,66 percenta ľudí, ktorí sa zúčastnili volieb. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin, keď získal 14,35 hlasov.

Ako volil váš okres? Výsledky prezidentských volieb si pozrite TU.

Čaputovej dominanciu podčiarkuje víťazstvo vo všetkých krajoch na Slovensku. Najviac ľudí za ňu hlasovalo v Bratislavskom kraji, naopak najmenšej podpore sa tešila v Prešovskom kraji.

​Pri detailnejšom pohľade na to, ako hlasovali ľudia v regiónoch, je vidieť, že práve na východnom Slovensku má Čaputová rezervy.

Podpredsedníčka mimoparlametnej strany Progresívne Slovensko triumfovala v 71 zo 79 okresoch. Z celkového počtu osem okresov, v ktorých nevyhrala, je šesť v Prešovskom, jeden v Košickom a jeden v Žilinskom kraji.

V siedmich okresoch zvíťazil Šefčovič - konkrétne v Sobranciach, kde získal najväčšiu podporu (27,51 percenta hlasov), ďalej v Humennom, v Sabinove, v Stropkove, vo Vranove nad Topľou, v Snine a v okrese Čadca.

V tradične katolíckom severe Slovenska bol blízko k víťazstvu aj František Mikloško. V okrese Námestovo prehral s Čaputovou len o jeden percentuálny bod.

Harabin si pripísal jediné víťazstvo v okrese Svidník. Na prvú priečku siahal aj v Snine, tam prehral so Šefčovičom len o tri hlasy. Šefčoviča volilo 3 055 ľudí a Harabina 3 052 hlasujúcich.

Čaputová získala najväčšie percento hlasov v bratislavskom Starom Meste, kde ju volilo takmer 67 percent zúčastnených. Veľkej podpore sa tešila na juhu Slovenska, vo viacerých okresoch ju volilo 50 percent ľudí.

Okresy, v ktorých zvíťazil Maroš Šefčovič:

  • Sobrance
  • Humenné
  • Sabinov
  • Stropkov
  • Vranou nad Topľou
  • Čadca
  • Snina

Okres, v ktorom zvíťazil Štefan Harabin:

  • Svidník

Zuzana Čaputová zvíťazila vo všetkých ostatných okresoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.