21.03.2019, 12:01 Aktualizované dňa 21.03.2019 o 12:08

Prezidentský prieskum: Čaputová má pred druhým kolom jasný náskok

Kandidátku Progresívneho Slovenska by volilo 60,5 percent voličov.

Prezidentský prieskum: Čaputová má pred druhým kolom jasný náskok
Zdroj: HN/Peter Mayer

Zuzana Čaputová má pred druhým kolom pred svojim protikandidátom Marošom Šefčovičom jasný náskok. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre RTVS vypracovala agentúra Median SK.

Kandidátku Progresívneho Slovenska by volilo 60,5 percent voličov. Šefčovičovi by zas odovzdalo hlas 39,5 percent voličov.

Zdroj: Reprofoto RTVS

Z prieskumu rovnako vychádza, že účasť v druhom kole by mala byť nižšia, než v kole prvom. Záujem ísť voliť prejavilo 44 percent opýtaných. V prvom kole bola účasť na úrovni 48,7 percenta.

O šanciach kandidátov v druhom kole sme sa rozprávali aj so sociológom Martinom Slosiarikom:

Agentúra Median pre RTVS zároveň zisťovala zloženie voličskej základne jednotlivých kandidátov. Vyplýva z neho, že Čaputovú volia prevažne mladší ľudia do 30 rokov s vysokoškolským vzdelaním. Šefčoviča zas volia prevažne ľudia nad 65 rokov a voliči s maturitou. 

Súčasťou prieskumu bolo aj porovnanie s minulou voľbou prezidenta. Voliči, ktorí v roku 2014 volili Roberta Fica, teraz sympatizujú prevažne so Šefčovičom. Voliči Andreja Kisku zase výrazne podporujú Čaputovú.

Zdroj: RTVS

​Agentúra Median SK zbierala preferencie voličov 17. až 19. marca 2019 na vzorke 1 014 respondentov, ktorí predstavujú reprezentatívnu voľbu obyvateľstva.​

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.