23.03.2019, 12:00 Aktualizované dňa 23.03.2019 o 14:22

Medzi Čaputovou a Šefčovičom to v diskusii aj iskrilo, najmä keď spomenuli Kočnera

  • Prezidentskí kandidáti Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sa stretli v diskusii Rádia Slovensko.
  • Čaputová zdôraznila, že jej osobné postoje na možnosť adopcie detí homosexuálnymi pármi nie sú súčasťou programu, s ktorým vstúpila do prezidentských volieb.
  • Šefčovič tvrdí, že Čaputová by mala vysvetliť okolnosti svojej koncipientskej praxe.

Kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb mieri do finále. Prvý duel prezidentských kandidátov priniesla verejnoprávna RTVS.

​Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sa stretli v relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko. Obaja kandidáti najmä opakovali svoje predchádzajúce postoje. "Musíme rešpektovať naše tradičné hodnoty. Slovensko potrebuje silného a aktívneho prezidenta," povedal Šefčovič.

Bezprostredne po prvom kole prezidentských volieb sa Šefčovič ostro vymedzoval voči liberálnym názorom Čaputovej, v ostrejších výpadoch proti súperke však nepokračoval.

Musíme si pozametať pod vlastným prahom, tvrdí Čaputová

Čaputová v rozhlasovej diskusii priznala, že dlhoročný diplomat Šefčovič, ktorý je členom Európskej komisie od roku 2009, je skúsenejší v zahraničnej politike. Za svoju výhodu označila to, že má väčšiu znalosť vnútroštátnych pomerov na Slovensku.

"Predovšetkým si musíme pozametať pred vlastným prahom," povedala kandidátka, ktorá sa už vzdala funkcie podpredsedníčky mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko.

Dodala, že jej osobné postoje napríklad na možnosť adopcie detí homosexuálnymi pármi nie sú súčasťou programu, s ktorým vstúpila do prezidentských volieb.

"Volanie (verejnosti) po zmene súvisí s tým, že nie všetko tu funguje dobre," uviedla Čaputová, ktorá už skôr označila Šefčoviča za symbol pokračovania súčasnej vládnej moci. 

Šefčovič sa sťažuje na málo diskusií

Obaja prezidentskí kandidáti sa zhodne postavili proti nenávistným príspevkom niektorých ľudí na sociálnych sieťach počas kampane. "Musíme si držať úroveň. Toľko nenávisti, ktorá sa na nás valí, považujem na neúnosné," povedal eurokomisár.

Šefčovič sa v debate sťažoval, že jeho súperka vraj nepristúpila na väčší počet predvolebných debát. Čaputová oponovala, že na niektorých termínoch sa volebné tímy oboch kandidátov nezhodli a že sa so Šefčovičom ešte zíde okrem iného v troch televíznych diskusiách.

"Televízne diskusie sú najsledovanejšie, na ne si nechávam energiu," povedala Čaputová v RTVS.

Štyridsaťpäťročná právnička Čaputová musela tento týždeň po článkoch niektorých internetových portálov vysvetľovať svoju prípravu na výkon funkcie advokátky, keď súčasne tiež podnikala mimo právnej sféry.

Čaputová uviedla, že v čase výkonu svojej koncipientskej praxe nebolo zakázané podnikať a nepotrebovala k tomu ani súhlas advokátskej komory. Šefčovič v reakcii spomínanú obhajobu svojej súperky odmietol.

Čaputová poukázala na Glváča, Šefčovič kontroval Sulíkom

Zuzana Čaputová v diskusii poukázala aj na údajné esemesky medzi Kočnerom a Martinom Glváčom zo Smeru, ktorý podporuje Šefčoviča. Eurokomisár jej odporoval tým, že s Kočnerom sa stretol Richard Sulík, ktorý jej vyjadril podporu.

"Ja sa desím, ako by táto krajina vyzerala, keby Sulík a Kočner dotiahli svoju dohodu do konca a Trnka by bol opäť generálnym prokurátorom. Bol by pán Žilinka živý?" pýta sa Šefčovič. Zdôraznil, že Kočner je za mrežami. "Tešme sa tomu," povedal.

"Vyjadril mi podporu, ja som o ňu nežiadala," povedala Čaputová o Sulíkovi, s ktorým sa videla pred dva a pol rokmi. Jej spájanie so Sulíkom označila za "z ríše snov." Zdôraznila, že Progresívne Slovensko bojuje práve so Sulíkovou stranou SaS o voličov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.