07.10.2002, 00:00

Schrödera zachránili Zelení

Deň po voľbách na tú istú otázku novinárov odpovedá aj nevyspatý obhajca titulu: "Väčšina je väčšina," usmieva sa Schröder. Náskok jeho sociálnych demokratov je po napínavom finále taký minimálny, že konečný výsledok uvádza pri SPD i konkurenčnej CDU/CSU rovnakú cifru 38,5 percenta. Historicky tesné víťazstvo sa dá vyjadriť iba v hlasoch. Schröderovci ich získali o 8 864 viac. Červeno-zelená vláda pod taktovkou staronového kancelára mala až o štvrtej ráno 23. septembra 2002 definitívnu istotu, že im voliči dali mandát na ďalšie štyri roky.
Stoiberova predčasná radosť. Volebná krimi sa pre vyzývateľa i obhajcu začala presne o šiestej večer, keď televízne stanice začali zverejňovať prvé preferencie. Bavorský ministerský predseda Edmund Stoiber sa rýchlo nechal strhnúť dobrou prognózou, a tak už krátko po ôsmej hodine predstúpil pred svojich prívržencov v straníckej budove s výkrikom: "Vyhrali sme!" Túto scénu sleduje kancelár spolu s manželkou Doris na televíznej obrazovke v zadnej miestnosti volebnej centrály SPD. Spoza zavretých dvier prenikne len veta: "Ešte nie je nič rozhodnuté."
A hoci si v tom čase väčšina myslí, že Schröder práve formuluje svoj abdikačný prejav, opak bol nakoniec pravdou! "SPD sa môže zachrániť iba vďaka tomuto kancelárovi," diktuje o jedenástej večer novinárom do zápisníka generálny sekretár

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.