Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a jeho ruský náprotivok Roskosmos sa dohodli na spolupráci pri vybudovaní prvej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Mesiaca. Tá je súčasťou dlhodobého projektu, ktorý chce poslať ľudí na Mars, píše britský Guardian.
"Stanica by slúžila ako vstupná brána do hlbokého vesmíru a na povrch Mesiaca", tvrdí NASA.
NASA je ďaleko od toho, aby bola schopná poslať ľudí na obežnú dráhu Marsu do roku 2030 a následných plánov kolonizovať červenú planétu. Ale plány na návrat na Mesiac pribúdali a slabli s americkou administratívou.
Zatiaľ čo George W. Bush chcel znova vidieť ľudí na Mesiaci do roku 2020, Barack Obama plán zrušil a zameral sa na plánovanie návštevy Marsu. Teraz sa zdá, že sa všetko znova mení. Za súčasného prezidenta Donalda Trumpa sú návštevy posádky na Mesiaci opäť v ponuke.
Obe vesmírne agentúry potvrdili, že podpísali dohodu o spolupráci. Rusko a Spojené štáty tiež diskutovali o používaní rakiet Proton-M a Angara, ktoré by pomohli vytvoriť infraštruktúru tohto vesmírneho prístavu. Hlavné práce by mali začať v polovici roku 2020.
"NASA je potešená rastúcim medzinárodným záujmom o základňu na orbite okolo Mesiaca, ktorá je ďalším krokom k výskumu vesmíru ľuďmi," povedal šéf NASA Robert Lightfoot.
NASA uviedla, že už povolala príslušné spoločnosti pôsobiace vo vesmírnom priemysle, aby sa podieľali na návrhoch a študijných staniciach. Americká agentúra dodala, že k rovnakému kroku v rámci spolupráce teraz pripravujú aj Roskosmos a ďalší partneri.
Výskum vesmíru - vrátane spoločnej práce na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) - je jednou z mála oblastí, v ktorých medzinárodná spolupráca medzi Ruskom a Spojenými štátmi nie je narušená napätím okolo Ukrajiny a Sýrie.