Rusko vyšle v júli budúceho roka automatickú stanicu Luna-25 na Mesiac a v septembri bude nasledovať rusko-európska misia s robotickým vozidlom na Mars, oznámil v ruskej televízii šéf štátnej korporácie Roskosmos Dmitrij Rogozin.
Deväťmesačná misia ExoMars 2022 má na červenej planéte pátrať po dôkazoch existencie života v minulosti a súčasnosti, poznamenal na svojom webe denník Izvestija.
Pripomína, že štart automatickej medziplanetárnej stanice Luna-25 z nového ruského kozmodrómu Vostočnyj sa pôvodne plánoval na tento mesiac. V auguste Roskosmos informoval o odklade na máj budúceho roka vzhľadom na potrebu dlhšej prípravy. Šéf Roskosmosu dnes oznámil ďalší odklad projektu.
Ten má odštartovať dlhodobý ruský "mesačný" program, počítajúci s odberom vzoriek z povrchu Mesiaca a vo vzdialenejšej perspektíve aj s vybudovaním základne na Mesiaci v spolupráci s Čínou.
Stanica Luna-25 sa podľa denníka skladá z pristávacieho zariadenia a prístrojového úseku. Úlohou je vypracovať základné postupy a technológie pre hladké pristátie a výskum danej oblasti Mesiaca.
Roskosmos a Európska vesmírna agentúra (ESA) minulý rok v marci oznámili, že kvôli pandémii odkladajú štart druhej etapy spoločnej misie ExoMars s vyslaním robotického vozidla na skúmanie červenej planéty o dva roky.
Pôvodne sa špeciálne robotické vozidlo malo k Marsu vydať vlani v lete. Nový termín štartu sa vybral s ohľadom na balistické podmienky, ktoré umožňujú vypustenie aparátu zo Zeme k Marsu raz za dva roky v rámci dvoch krátkodobých časových úsekov, ktoré trvajú desať dní.
Vozidlo bude druhou etapou programu spoločného bádania európskych a ruských vedcov na červenej planéte. Prvá začala v marci 2016, kedy sa k Marsu vydala družica Trace Gas Orbiter (TGO) s modulom Schiaparelli. Kým sa TGO po pol roku úspešne usadil na plánovanej obežnej dráhe, modul, ktorý mal realizovať prieskum na povrchu, sa pri neúspešnom pristátí rozbil.