Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Nemec Alexander Gerst sa na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) vypravili v júni a zaistili okrem iného vyloženie zásielok z nákladných lodí Progress, Dragon a Cygnus.
Prokopjev priviezol z ISS vzorky materiálu z otvoru, ktorý bol za doteraz neobjasnených okolností vyvŕtaný v plášti rakety Sojuz. Spolu s kolegom Olegom Kononenkom vzorky odobral pri takmer osemhodinovom výstupe do otvoreného vesmíru. Analyzovať ich majú experti z laboratórií ruskej tajnej služby FSB.
Kvôli zhruba dvojmilimetrovej trhline v lete unikol vzduch a v ISS klesol tlak. Posádka nebola v ohrození a trhlinu čoskoro hermeticky zakryla. Pôvodne sa uvažovalo o tom, že otvor v plášti lode mohol spôsobiť náraz mikrometeoritmi. V súčasnosti sa podľa ruských médií skúmajú hypotézy o poškodení plášťa lode ako zvonka aj zvnútra, v oboch prípadoch nie je vylúčený zlý úmysel ani chyba pri vŕtaní.
Americká vesmírna agentúra NASA zverejnila na Twitteri prvé fotografie z pristátia a uviedla, že všetci členovia posádky sú v dobrom stave. Absolvujú však nevyhnutnú zdravotnú prehliadku a až potom sa budú môcť vrátiť domov.
Američanka Serena Auňónová Chancellorová strávila vo vesmíre 197 dní a na palube vesmírnej stanice sa podieľala na stovkách vedeckých pokusov. Ako poznamenala agentúra Reuters, Američania, pokiaľ ide o dopravu svojich astronautov na orbitálnom komplexe, sa teraz musia spoliehať na ruské rakety a kozmické lode Sojuz. Od ukončenia letov raketoplánov v roku 2011 čakajú na vlastné nové lode.
Okrem Kononenka na palube ISS zostali Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Ďalšia expedícia sa k nim má pripojiť v marci budúceho roka. Jej členmi majú byť aj Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague, ktorí sa v októbri kvôli poruche Sojuzu s použitím záchranného systému museli vrátiť na Zem.
Problémy vtedy nastali niekoľko minút po štarte. Po oddelení prvého stupňa nosnej rakety nastala podľa ruskej kozmickej agentúry Roskosmos "nezvyčajná udalosť", zlyhal jeden z motorov druhého stupňa. Následne sa automaticky aktivoval záchranný systém, vďaka ktorému sa Sojuz MS-10 po balistickej dráhe vrátil na Zem. Posádka síce bola v poriadku, Ovčinin a Hague však rovnako radšej strávili noc v nemocnici na Bajkonuru kvôli ďalšiemu pozorovaniu.