Kolízia, ktorá stvorila Mesiac, zanechala na Zemi množstvo prvkov, ktoré boli životne dôležité pre vznik života, tvrdia pre The Guardian americkí vedci.
Predpokladá sa, že pred 4,4 miliardou rokov planéta o veľkosti Marsu narazila do Zeme a zvyšky z nej sa rozptýlili do vesmíru. Tieto trosky sa neskôr spojili do Mesiaca.
Kolízia zároveň priniesla základné prvky na povrch Zeme, čo znamená, že väčšina uhlíka a dusíka, ktoré tvoria naše telá, pravdepodobne pochádza z planéty, domnievajú sa vedci.
Petrológovia na Rice University v Texase dosiahli svoje závery po spustení pokusov o geochemické reakcie pri vysokých teplotách a tlakoch nachádzajúcich sa hlboko vo vnútri planéty. Chceli pochopiť, či Zem získala kľúčové prvky z meteoritov, ktoré ju zasiahli alebo sa to stalo inak.
Vedúci autor Damanveer Grewal zistil, že planéta s jadrom bohatým na síru by mala na svojom povrchu veľké časti uhlíka a dusíka. Takáto planéta by mohla preniesť tento prchavý materiál na Zem v správnych množstvách, zistili vedci po modelovaní miliardy rôznych vesmírnych scenárov v počítači a porovnali ich s podmienkami, ktoré vidíme v slnečnej sústave dnes.
"Táto štúdia naznačuje, že skalnatá planéta podobná Zemi má väčšie šance na získanie životne dôležitých prvkov, ak sa formuje a rastie z obrovských nárazovs planétami, ktoré odobrali rôzne stavebné bloky, možno z rôznych častí protoplanetárneho disku," dodal.