Odborníci z vesmírnej agentúry nestrácali nádej na obnovu spojenia, teraz ale pokusy formálne ukončili. "Dnes, po viac ako 800 pokusoch kontaktovať rover Opportunity, ohlasujeme koniec úspešnej misie na Marse," napísal na Twitteri riaditeľ NASA Jim Bridenstine.
Zároveň poznamenal, že vozidlo Oppy, ako sa skrátene sonde hovorí, nakoniec na povrchu pracovalo vyše 14 rokov. Brindestine ďalej hovoril o "neuveriteľnom odkaze vytrvalosti," ktorý po sebe sonda po skončení svojej misie zanechala. Poskytla napríklad cenné informácie o tom, ako by sa dalo navigovať vozidlá na iných planétach, píše Technet.cz.
Posledné spojenie so Zemou sa odohralo vlani 10. júna, keď hustá prachová búrka zakryla západný okraj oblasti Perseverance Valley, kde sa rover nachádzal, a postupne potom celý Mars. Množstvo prachu v ovzduší spôsobilo nedostatok slnečného svitu potrebného pre dobíjanie batérií.
Spojenie z 10. júna ukázalo, že kapacita batérie je na historicky najnižšej úrovni. O dva dni neskôr sa už NASA so sondou nedokázala spojiť, čo vesmírna agentúra vysvetlila tým, že vozidlo sa uviedlo do režimu spánku.
Všetky ďalšie pokusy o nadviazanie komunikácie neboli úspešné, takže NASA vychádza z toho, že Opportunity kvôli vrstve prachu na solárnych paneloch nie je schopné získať energiu na svoju prevádzku. Vylúčené podľa skorších názorov odborníkov nie je ani zlyhanie systémov sondy.
Vozidlo, ktoré na konci januára 2004 pristálo v oblasti zvanej Meridiani Planum, po povrchu planéty urazilo vyše 45 kilometrov. Počas svojej misie okrem iného našlo dôkazy o niekdajšej prítomnosti vody na Marse, čo podporilo teórie, že na štvrtej planéte slnečnej sústavy kedysi mohli byť podmienky pre existenciu života.
Opportunity malo na Marse dvojča pomenované Spirit, to sa odmlčalo 22. marca 2010 a posledné pokusy nadviazať s ním spojenie boli ukončené 25. mája 2011.
NASA má teraz na Marse ešte robotické vozidlo Curiosity. To je vybavené radioizotopovým termoelektrickým generátorom, ktorý využíva prirodzený rozpad plutónia 238 a dodáva energiu dvoma lítium-iónovým batériám. Vďaka tomu nie je sonda na slnečnom žiarení životne závislá a môže pracovať nepretržite.