Správanie Betelgeuze vzbudilo v posledných mesiacoch medzi astronómami rozruch. V posledných mesiacoch totiž pomerne rýchlo pohasla. Hviezda je 640 svetelných rokov od Zeme, napriek tomu zostáva jednou z najviditeľnejších na nočnej oblohe. Polomer má viac ako 900-krát väčší ako naše Slnko.
Jej ojedinelé pohasnutie viedlo vedcov k teórií, že by sa z nej mohla stať supernova. Tento jav sa udeje v tedy, keď je hviezda na konci svojho života a po miliónoch rokov jej dôjde palivo.
„Keď hviezda vyčerpá svoje jadrové palivo, časť jej hmoty prúdi do jej jadra. Jadro je nakoniec také ťažké, že nedokáže vydržať vlastnú gravitačnú silu. Jadro sa zrúti, čo vedie k obrovskému výbuchu supernovy,“ vysvetlila vesmírna agentúra NASA.
Nový výskum však zistil, že hviezda v skutočnosti iba vystrelila prach, ktorý ju z pohľadu Zeme utlmil. Betelgeuze je červený nadobor a tí v časti svojho života občas vypúšťajú materiál, ktorý začína obiehať okolo hviezdy ako prach. Podľa vedcov z Washingtonskej univerzity práve to spôsobilo, že hviezda vyzerala, že pohasína.
„U červených nadobrov to vidíme stále a je to normálna súčasť ich životného cyklu,“ povedala astronómka Emily Levesqueová z Washingtonskej univerzity.