Ak to počasie a technika dovolí, vydá sa v stredu do kozmu 60 satelitov systému Starlink.
New T-0 of 3:30 p.m. EDT, 19:30 UTC, for today’s launch of Starlink
— SpaceX (@SpaceX) April 22, 2020
V súčte so všetkými doterajšími vypustenými družicami, vrátane tých testovacích, to už bude 422 družíc. Väčšinu z nich spoločnosť vyslala do kozmu tento rok.
Kedy budú viditeľné nad Slovenskom?
Stránka See a Satelite Tonight, ktorá využíva polohu užívateľa, uvádza časy, kedy sa budú dať satelity dnes až do piatku zahliadnuť nad Slovenskom. Dnes by to malo byť o 21:07, zajtra ráno o 3.42 a večer o 21.15, v piatok o 3:36 ráno a o 20:42 večer.
SpaceX je teraz najväčším prevádzkovateľom funkčných satelitov na obežnej dráhe. Uvidieť tieto družice tak nie je zase až taká vzácnosť.
Podarilo sa to dokonca aj jednému astronautovi, ktorý má pobyt na ISS. Snímka zverejnila NASA na svojom portáli.
Fotografie urobená 13. apríla pol hodinu pred polnocou nášho času ukazuje konšteláciu viac ako pätnástich satelitov s pozadím polárnej žiary. V tej dobe bola Medzinárodná vesmírna stanica vo výške asi 428 kilometrov a pohybovala sa nad Indickým oceánom.
Marco Langbroek, ktorý pozoruje satelity, si dal prácu a označil jednotlivé družice ich menom. Výsledok môžete vidieť tu.
Desiatky tisíc satelitov
SpaceX sa chystá prvú ponuku svojho internetu z vesmíru začať ponúkať ešte tento rok v Severnej Amerike a o rok neskôr aj ďalším zákazníkom. Plná základná zostava sa má skladať zo zhruba dvanástich tisíc satelitov.
V dlhšom horizonte sa potom počíta až s 42 tisíckami satelitov. Len pre porovnanie, teraz okolo Zeme krúži asi 5 500 satelitov, z nich je zhruba polovica funkčná.
Hustota siete Starlink však negatívne ovplyvňuje pozorovanie vesmíru. Satelity totiž rušia pohľad na nočnú oblohu a môžu obmedziť skúmanie vesmíru zo Zeme. Predovšetkým sa to bude týkať pozorovania vzdialenejších objektov, ale napríklad aj hľadania asteroidov, ktoré môžu potenciálne ohrozovať Zem.
Firma tak teraz aspoň skúša znížiť odrazivosť plochy satelitov. Pri svojom treťom štarte SpaceX vypustila satelit, ktorý bol natretý experimentálnym náterom, ktorý mal stmaviť družicu, ktorá dostala prezývku Darks.
Nemusí to stačiť
Táto povrchová úprava síce podľa prvých pozorovaní funguje a satelit je o 55 percent menej jasný, ale nemusí to stačiť. Firma tak údajne chystá ďalšie úpravy.
Satelity Starlink sa majú pohybovať na nižších dráhach, konkrétne 550 km, 1 150 km a 340 km nad zemou. Pre každú orbitu je určené iné vysielacie pásmo. Na nižších to bude Ku (12 -18 GHz) a Ka (26,5 - 40 GHz), na vyššiu potom V (40 - 75 GHz).
Podobné pokrytie okolia zemegule satelitmi pre internet, nie je zase až tak jednoduché. Svoje o tom vie spoločnosť OneWeb, ktorá nedávno vstúpila do ochrany pred veriteľmi, čo v podstate znamená bankrot.
Jej podielnikom je pritom aj spoločnosť Airbus. Firma OneWeb chcela počas tohto roka spustiť prevádzku v niektorých regiónoch v čase, keď by mala na obežnej dráhe asi 300 satelitov.