StoryEditor

Muskova loď bezpečne doviezla štyroch astronautov na ISS

18.11.2020, 09:32
Autor:
ČTKČTKvsevse
Prvá časť misie Crew-1 dopadla na jednotku. Spoločnosť SpaceX počas nej bezpečne dopravila štvoricu nových obyvateľov Medzinárodnej vesmírnej stanice zo Zeme až k ISS. Let trval približne 27 hodín.

Loď Crew Dragon, ktorú pre túto misiu astronauti pomenovali Resilience (Húževnatosť), dorazila k ISS jednu minútu po piatej hodine ráno nášho času, keď sa pripojila k dokovaciemu adaptéru 2 (IDA-2).

Prepážku medzi loďou a stanicou potom posádka otvorila krátko po siedmej hodine rannej, teda dve hodiny po dokovania.

Skončila tak prvá fáza regulárnej misie vesmírneho plavidla, ktoré vlastní súkromná spoločnosť, na ktorej sa podieľa americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

V druhej fáze musí Crew Dragon dopraviť astronautov bezpečne na Zemi. To sa stane zhruba za pol roka, teraz sa počíta s odletom v apríli 2021.

NASA dúfa, že terajší let začína novú éru pravidelného spojenia s orbitálnym komplexom. Stroj k ISS dopravil štyri astronautov v automatickom režime. V prípade potreby však posádka mohla zasiahnuť, to si vyskúšali dva astronauti pri testovacom lete na jar.

Novú štvoricu obyvateľov medzinárodnej stanice tvoria astronauti NASA Shannon Walkerová, Victor Glover a Michael Hopkins a ich kolega z japonskej kozmickej agentúry JAXA Soiči Noguči.

Na jar by ich mali nahradiť ďalší štyria astronauti, ktorí sa majú do vesmíru opäť vydať v lodi spoločnosti SpaceX.

"Nemôžeme sa dočkať, až budete na palube," privítala štvorčlennú posádku Američanka Kate Rubinsová, ktorá je na ISS spolu s ruskými kozmonautmi Sergejom Ryžikovom a Sergejom Kudom-Sverčkovom od polovice októbra.

Glover je prvý Afromameričan, ktorý sa zúčastňuje dlhodobej misie na orbitálnej stanici. Noguči je zase prvý človek, ktorý letel do vesmíru v troch rôznych typoch vesmírnych lodí používaných v uplynulých štyridsiatich rokoch. Terajšia misia bola už druhou v réžii spoločnosti SpaceX.

Rusi so SpaceX?

V budúcom roku by sa na ISS mohli sa SpaceX dostať aj prvý platiaci zákazníci. V rámci reciprocity by tiež mohla NASA poskytnúť miesto pre ruských kozmonautov, ktorí by tak leteli sa SpaceX.

NASA má u SpaceX objednaných šesť letov vrátane tohto. Návrh dohody bol podľa portálu Spaceflightnow odoslaný na schválenie americkej vláde v polovici novembra.

Popri SpaceX má k ISS dopravovať astronautov aj ďalšie súkromná spoločnosť. Boeing však zatiaľ musia riešiť problémy so softvérom, keď sa mu nepodarila prvá demonštračná misia bez posádky. Druhý testovací let stroja Starliner sa tak musel odložiť až na budúci rok.

01 - Modified: 2023-09-20 18:00:00 - Feat.: - Title: Elon Musk a privatizácia obrany 02 - Modified: 2023-09-08 15:49:07 - Feat.: - Title: Elon Musk dal príkaz na vypnutie satelitov Starlink. Ukrajina jeho krok odsúdila 03 - Modified: 2023-09-10 12:00:00 - Feat.: - Title: Musk mal prerušením satelitného spojenia zmariť ukrajinský útok dronmi. Miliardár to však popiera 04 - Modified: 2023-07-27 13:29:21 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Muskova posadnutosť rastie. Postupuje náhodne alebo má v pláne čosi veľké, čo otrasie svetom? 05 - Modified: 2023-06-14 12:04:57 - Feat.: - Title: Má 14 rokov, hotovú univerzitu a teraz ho v SpaceX zamestnal Musk. Ako to mladý génius zvládol tak rýchlo?
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
03. október 2023 03:07