Pod povrchom Mesiaca by mali byť uložené pohlavné bunky 6,7 milióna pozemských druhov vrátane ľudí. "Zem je prirodzene nestabilné prostredie," uviedol autor štúdie Jekan Thang, ktorý spoločne so svojim tímom z Arizonskej univerzity s týmto plánom prišiel.
Kvôli nestabilite našej planéty by akékoľvek úložisko na Zemi uchovávané vzorky dostatočne neochránilo. A preto navrhuje vytvoriť akúsi "Noemovu archu" na Mesiaci - a to čo najskôr.
Reproduktívne bunky by mali byť uložené v v kryomoduloch, teda hermeticky uzavretých schránkach so zmrazeným obsahom, a umiestnené v nedávno objavených mesačných šachtách, ktorými podľa vedcov pred miliardami rokov prúdila láva.
Tieto šachty alebo tunely siahajú 80 až 100 metrov pod povrch, a "poskytujú tak už pripravené útočisko pod povrchom Mesiaca, ktorý ohrozujú veľké výkyvy teploty, rovnako ako meteority a radiácia", uviedol Thang.
Koncept archy už využíva globálny sklad rastlinných semien Svalbard na nórskom ostrove Západné Špicbergy za polárnym kruhom.
V sklade zahĺbenom v skale je uložených 992-tisíc jedinečných vzoriek, každá zastúpená priemerne 500 semenami.
Tento plán môže vyzerať ako niečo zo sci-fi literatúry či filmov, ale vedci Arizonskej univerzity vypočítali, že poslať na Mesiac kryogenicky mrazené vzorky spermií, vajíčok, spór a semien zhruba 6,7 milióna pozemských druhov by bolo uskutočniteľné.
Všetky vzorky by sa dali na Mesiac dopraviť v rámci 250 letov. Pre porovnanie - stavba Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) vyžadovala 40 letov do vesmíru.