Ako píše agentúra DPA, sonda strávila vo vesmíre takmer päť rokov a cesta na zem jej bude trvať ďalšieho dva a pol roka. Sonda OSIRIS-REx zapla svoje raketové motory o 20.23 h GMT (22.23 SELČ), informovala NASA.
Sonde sa vzorky z asteroidu podarilo odobrať vlani v októbri, pripomína DPA. Svoj náklad, ktorý podľa odhadov váži 200 až 400 gramov, vypustí na Zem v septembri 2023 a potom bude obiehať okolo slnka, čakajúc na ďalšie inštrukcie.
"Prvotný kúsok našej slnečnej sústavy smeruje na Zem, kde môže mnoho generácií bádateľov odhaliť jeho tajomstvá," uviedol Thomas Zurbuchen z riaditeľstva NASA pre vedecké misie.
Vedci dúfajú, že táto misia v hodnote jednej miliardy dolárov pomôže objasniť pôvod našej slnečnej sústavy. Asteroidy v slnečnej sústave totiž pozostávajú z rovnakého materiálu, z ktorého sa sformovali aj planéty.
Sonda odštartovala z kozmodrómu Cape Canaveral v americkom štáte Florida v roku 2016. Dva roky trvalo, kým dorazila k asteroidu Bennu a ďalšie dva NASA hľadala ideálne miesto na odobratie vzoriek.
Tento 500 metrov široký a 4,5 miliardy rokov starý asteroid, ktorý je od Zeme vzdialený vyše 290 miliónov kilometrov, by sa v nasledujúcom storočí mohol dostať nebezpečne blízko Zeme, hoci šance na zrážku sú nepatrné.
Ako píše agentúra AP, NASA má v súvislosti s asteroidmi naplánovaných viacero projektov. Vesmírna sonda "Lucy" vyrazí v októbri smerom k asteroidom neďaleko Jupitera.
V novembri je naplánovaný štart sondy "Dart", ktorá sa pokúsi presmerovať asteroid v rámci testu planetárnej ochrany. Potom v roku 2022 vyštartuje sonda "Psyche" smerom k rovnomennému asteroidu.