TASR/AP
StoryEditor

Ruská loď priviezla z ISS Američana s rekordným pobytom vo vesmíre

30.03.2022, 17:53
Autor:
ČTKČTKvsevse
V Kazachstane pristála v stredu o 13:28 SELČ ruská vesmírna loď Sojuz, ktorá sa o niekoľko hodín skôr odpojila od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). V návratovej kabíne sa na Zem dostali ruskí kozmonauti Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov a americký astronaut Mark Vande Hei.

Spoločný návrat kozmonautov nenarušili chladné vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. Obe strany predtým odmietli špekulácie, že Vande Hei nebude kvôli napätiu moci z ISS v ruskom Sojuze odletieť.

Ruská vesmírna agentúra Roskomos krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu kvôli sankciám uvaleným na Moskvu prerušila spoluprácu s Európskou kozmickou agentúrou ESA na kozmodróme Kourou.

Sankcie by podľa šéfa agentúry Dmitrija Rogozina mohli zničiť aj americko-ruskú tímovú prácu na ISS. Sojuz však s trojicou astronautov pristál v kazašskej stepi neďaleko mesta Žezkazgan v plánovanom čase.

Vande Hei a Dubrov prileteli na ISS spoločne 9. apríla 2021. Päťdesiatpäťročný Vande Hei predstihol Scotta Kellyho, ktorý doteraz držal rekord v dĺžke nepretržitého pobytu Američana vo vesmíre – 341 dní.

Vande Hei na obežnej dráhe strávil 355 dní. Teraz sa z Kazachstanu vráti na domácu základňu v americkom Houstone.

Celkové prvenstvo pri najdlhšom neprerušenom pobyte vo vesmíre patrí ruskému kozmonautovi Valerijovi Poljakovovi, ktorý sa v roku 1995 vrátil na Zem po 437 dňoch na palube vesmírnej stanice Mir.

Velenie na ISS po Škaplerovi, ktorý na stanici priletel vlani v októbri, prevzal Američan Thomas Marshburn. Okrem neho zostali na ISS americkí astronauti Raja Chari a Kayla Barronová, nemecký astronaut Matthias Maurer a Rusi Oleg Artěmjev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov.

Tí boli 18. marca prvými, ktorí na ISS dorazili od chvíle, keď ruská armáda na konci februára napadla Ukrajinu.

19. máj 2022 13:23