Spoločný návrat kozmonautov nenarušili chladné vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. Obe strany predtým odmietli špekulácie, že Vande Hei nebude kvôli napätiu moci z ISS v ruskom Sojuze odletieť.
.@Astro_Sabot and cosmonauts Anton Shkaplerov and Pyotr Dubrov landed back on Earth inside the Soyuz MS-19 crew ship today at 7:28am ET. More... https://t.co/i9QtpYxWGE pic.twitter.com/EazuiF9Ejr
— International Space Station (@Space_Station) March 30, 2022
Ruská vesmírna agentúra Roskomos krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu kvôli sankciám uvaleným na Moskvu prerušila spoluprácu s Európskou kozmickou agentúrou ESA na kozmodróme Kourou.
Sankcie by podľa šéfa agentúry Dmitrija Rogozina mohli zničiť aj americko-ruskú tímovú prácu na ISS. Sojuz však s trojicou astronautov pristál v kazašskej stepi neďaleko mesta Žezkazgan v plánovanom čase.
Vande Hei a Dubrov prileteli na ISS spoločne 9. apríla 2021. Päťdesiatpäťročný Vande Hei predstihol Scotta Kellyho, ktorý doteraz držal rekord v dĺžke nepretržitého pobytu Američana vo vesmíre – 341 dní.
Vande Hei na obežnej dráhe strávil 355 dní. Teraz sa z Kazachstanu vráti na domácu základňu v americkom Houstone.
Celkové prvenstvo pri najdlhšom neprerušenom pobyte vo vesmíre patrí ruskému kozmonautovi Valerijovi Poljakovovi, ktorý sa v roku 1995 vrátil na Zem po 437 dňoch na palube vesmírnej stanice Mir.
Velenie na ISS po Škaplerovi, ktorý na stanici priletel vlani v októbri, prevzal Američan Thomas Marshburn. Okrem neho zostali na ISS americkí astronauti Raja Chari a Kayla Barronová, nemecký astronaut Matthias Maurer a Rusi Oleg Artěmjev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov.
Tí boli 18. marca prvými, ktorí na ISS dorazili od chvíle, keď ruská armáda na konci februára napadla Ukrajinu.