Predtým si astronómovia mysleli, že Slnko sa zmení na planetárnu hmlovinu – svetelnú bublinu plynu a kozmického prachu – kým dôkazy nenaznačovali, že by muselo mať o niečo väčšiu hmotnosť.
Medzinárodný tím astronómov teóriu v roku 2018 opäť otočil a zistil, že planetárna hmlovina je skutočne najpravdepodobnejšou slnečnou mŕtvolou. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Astronomy.
Slnko je staré asi 4,6 miliardy rokov – merané podľa veku iných objektov v Slnečnej sústave, ktoré vznikli približne v rovnakom čase. Na základe pozorovaní iných hviezd astronómovia predpovedajú, že koniec svojho života dosiahne približne o ďalších 10 miliárd rokov.
Cestou sa samozrejme stanú aj iné veci. Asi za 5 miliárd rokov sa Slnko premení na červeného obra. Jadro hviezdy sa zmenší, ale jeho vonkajšie vrstvy sa rozšíria na obežnú dráhu Marsu a v tomto procese pohltia našu planétu. Ak tam ešte vôbec bude.
Ľudstvo má len asi jednu miliardu rokov
Jedna vec je istá: V tom čase tu už nebudeme. V skutočnosti má ľudstvo už len asi jednu miliardu rokov, pokiaľ nenájdeme cestu z tejto planéty. Je to preto, že jas Slnka sa každú mili...
Zostáva vám 85% na dočítanie.