V roku 2021 bola z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) odpojená paleta s deviatimi Nikel-vodíkovými batériami, aby postupne doputovali k Zemi a zhoreli v jej atmosfére. Ich cesta skončila po troch rokoch v prvej polovici marca, konkrétne ôsmeho.
Asi najviac to zaregistroval Alejandro Otero vo floridskom meste Naples. „Presvišťal strechou a prešiel cez dve podlažia,“ uviedol o vesmírnom odpade veľkosti malej plechovky, ktorý zasiahol 8. marca dom. V čase nárazu nebol doma, ale jeho syn áno. „Skoro to zasiahlo môjho syna. Môžete, prosím, pomôcť s tým, aby ma NASA kontaktovala?“ pokračoval Oterov príspevok.
Asi pol tony úlomkov
Vesmírna agentúra následne predmet prevzala a analyzovala v Kennedyho vesmírnom stredisku. Záver je taký, že kovová hruda vážiaca skoro trištvrte kilogramu pochádza zo spomínaného nákladu vyradených batérií. „Agentúra vyhodnotila, že odpad je stĺpik z podporného letového vybavenia NASA použitého na pripevnenie batérií na prepravnú paletu,“ uvádza NASA.
Predmet je podľa jej skúmania vyrobený z kovovej zliatiny Inconel, čo je zliatina na báze niklu, je viac ako 10 cm vysoký a má priemer 4 cm. Organizácia pritom očakávala, že celý náklad vážiaci vyše 2 500 kilogramov v atmosfére zhorí. Teraz bude analyzovať, prečo sa tak nestalo, a „podľa potreby“ upraví svoje postupy.
„Návrat palety batérií EP-9 odhodenej z ISS v roku 2021 je v súčasnej dobe predpovedaný (vesmírnymi silami) medzi 12:30 UTC (11:30 SEČ) 8. marca a 08:30 UTC (7:30 SEČ) 9. marca. Pri návrate do atmosféry úplne nezhorí, na zemský povrch pravdepodobne dopadne asi pol tony úlomkov,“ uviedol vtedy McDowell.
Väčší problém sú vesmírne telesá
O tom, že takýto pád zvyškov z ľudskej činnosti na obežnej dráhe nie je žiadna výnimočná záležitosť, svedčia aj informácie ESA, podľa ktorej sa približne raz týždenne do atmosféry prirodzenou cestou vráti veľké vesmírne teleso, pričom väčšina úlomkov zhorí ešte pred dopadom na zem.
Väčšina kozmických lodí, nosných rakiet a prevádzkového vybavenia je navrhnutá tak, aby obmedzovala riziká spojené s návratom do atmosféry. Všeobecne sú však väčším problémom vesmírne telesá, ktoré vstupujú do našej atmosféry vysokou rýchlosťou pod väčším uhlom a majú jadrá, ktoré v atmosfére úplne nezhoria.
Potom môže dôjsť ku škodám na majetku, ako sa to stalo v prípade meteoritu, ktorý takmer presne pred 11 rokmi dopadol do oblasti Sibíri.