Z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guyane vo štvrtok úspešne odštartovala raketa Vega-C, ktorá do vesmíru vynáša družicu Sentinel-1C z programu Európskej únie Copernicus slúžiacu na pozorovanie Zeme. Informovala o tom agentúra AFP.
Spravodajský web Mo News Guyane dodal, že družica Sentinel-1C je vybavená pokročilou radarovou technológiou a bude hrať kľúčovú úlohu pri monitorovaní stavu planéty, pričom poskytne presné snímky zemského povrchu bez ohľadu na poveternostné podmienky a kedykoľvek počas dňa či noci.
Prvý štart rakety Vega-C bol plánovaný na utorok. Pre nutnosť dodatočnej kontroly elektrických spojení v najvyššom stupni rakety stupni bol však preložený na stredu večer. Ani vtedy však raketa neodštartovala, a to pre mechanický problém, ktorý bránil odstráneniu jej mobilného portálu.
Očakávania od tejto misie rakety Vega-C sú veľké: uskutočňuje sa po júlovom úspechu "inauguračného" letu rakety Ariane 6, ktorý Európe umožnil znovu získať prístup do vesmíru, ako aj dva roky po neúspechu jej prvej misie, keď sa 21. decembra 2022 zrútila dve a pol minúty po štarte z kozmodrómu Kourou. Táto raketa - vyvinutá v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou - niesla dve družice spoločnosti Airbus určené na fotografické monitorovanie povrchu Zeme.
Na vývoji programu rakety Vega-C sa podieľa 12 z 22 členských krajín ESA. Nosná raketa Vega-C predstavuje spolu s raketou Ariane 6 piliere európskej vesmírnej suverenity, ktorých cieľom je lepšie konkurovať spoločnosti SpaceX Elona Muska.
Na rok 2025 sú naplánované štyri štarty rakety Vega-C, v roku 2026 sa počíta s ďalšími piatimi, dodala spravodajská televízia BFM.