Väčšina planét je viditeľná voľným okom a boli známe už v staroveku. Urán bol však prvou planétou objavenou až po vynáleze ďalekohľadu. Prvýkrát ju zaznamenal v roku 1690 John Flamsteed, ktorý si myslel, že ide o hviezdu v súhvezdí Býka. Ale až keď britský astronóm William Herschel v roku 1781 urobil svoje pozorovania, vedci si konečne uvedomili, že ide o planétu.
Možno vás prekvapí, že Urán môžete aj v súčasnosti vidieť bez ďalekohľadu. Musíte sa však uistiť, že nočná obloha je extrémne tmavá, to znamená bez svetelného znečistenia a musíte presne vedieť, kde hľadať.
Zrážka s telesom
Urán je obrovská guľa plynu a kvapaliny. Rovnako ako ostatní plynní a ľadoví obri, aj Urán má hustú oblačnosť. Jeho modrozelená farba je výsledkom metánu v jeho atmosfére. Urán je známy ako ľadový obor, aj keď názov je trochu zavádzajúci. Je to iný typ planéty ako plynní obri ako Saturn a Jupiter a pozemské planéty ako Zem alebo Mars. Je súčasťou jedinečnej skupiny spolu s Neptúnom v našej slnečnej sústave.
Nazývame ju tiež planétou strednej hmotnosti, pretože je oveľa hmotnejšia ako terestrické planéty a má približne 15-násobnú hmotnosť Zeme. Zároveň je Urán oveľa menší ako plynné obrie planéty, ako sú Jupiter a Saturn, ktoré majú viac ako 300- a takmer 100-násobok hmotnosti Zeme.
Zvláštnosťou Urána je sklon jeho rotačnej osi. Na rozdiel od iných planét slnečnej sústavy jeho os leží takmer v rovine, v ktorej planéta obieha. Severný a južný pól sa preto nachádzajú v oblastiach, ktoré sú u iných planét charakteristické pre rovník. Pri pohľade zo Zeme sa preto občas stane, že sa jeho prstence javia ako terč s Uránom v strede.
Táto nezvyčajná orientácia môže byť spôsobená zrážkou s telesom veľkosti planéty alebo niekoľkými malými telesami krátko po jeho ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.