Buď mohol zmutovať v tele HIV pozitívneho človeka, alebo na nejaký čas preskočiť na zviera, hovorí v rozhovore pre Lidovky.cz genetik Jan Pačes z českého Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied.
V akej časti vírus zmutoval?
Variant počtom mutácií zodpovedá tomu, aký čas uplynul. Vieme, že vírus získa asi 24 mutácií za rok. To znamená, že vlani v tomto čase väčšina izolátov, ktoré sme z jednotlivých pacientov získali, mal mutácií 24.
Teraz o rok neskôr má väčšina z nich okolo 50 rôznych mutácií. Omikron ich má tiež ľahko cez 50, ale zvláštne umiestnené. Veľa z nich je na spike proteínu, ktorý je dôležitý, aby sa vírus dostal do našej bunky.
Omikron vedci prvýkrát zachytili na juhu Afriky. Ako mohlo dôjsť k vzniku nového variantu?
Najpravdepodobnejšia hypotéza, pretože zodpovedá vzniku aj ostatných variantov, je, že vznikla u imunokompromitovaného pacienta (pacient s oslabeným imunitným systémom – pozn. red.).
Na juhu Afriky je až 20 percent ľudí infikovaných vírusom HIV. Ten spôsobuje AIDS a poškodzuje imunitu. Pacient mohol byť chronicky chorý, mal v sebe vírus zrejme dlho, takže v ňom nazbieral celý rad mutácií. Ďalšou hypotézou môže byť, že vírus preskočil z človeka na nejaké zviera.
Vieme, že vírus infikuje napríklad mačkovité šelmy. V pražskej zoo ho mali tigre, gorily. Vírus vie preskočiť aj na kopytníkov, napríklad jelene a niek...
Zostáva vám 85% na dočítanie.