Ich prácu teraz zverejnil časopis Nature Communications, oznámila Ema Wiesnerová z tlačového odboru univerzity. Výskum zameraný na štruktúru vírusu zatiaľ trvá zhruba tri roky a ďalej pokračuje. Vírus kliešťovej encefalitídy má membránový obal. Na povrchu sú bielkoviny, na ktoré sa viažu protilátky vytváranej imunitným systémom.
"Pre štrukturálnu analýzu sme zvolili protilátku, ktorá je známa tým, že vírus neutralizuje, a bráni tak infekcii. Zistili sme, že táto protilátka bráni tomu, aby vírus po preniknutí do bunky uvoľnil svoju genetickú informáciu a začal sa množiť," popísal výskumník Tibor Füzik, ktorý pôsobí v skupine Pavla Plevku.
Štruktúra vírusov určuje spôsob, ako infikujú bunky. Jej podrobné poznanie môže v budúcnosti viesť napríklad k vytvoreniu novej vakcíny alebo liečiva proti kliešťovej encefalitíde.
"Vírus má rôzne životné fázy, v ktorých sa mení jeho štruktúra a tiež vlastnosti. Chceme skúmať, ako vyzerá nezrelý vírus, ktorý ešte nie je infekčný. Čím dôkladnejšie zmapujeme životný cyklus vírusov a ich štruktúru, tým lepšie sa potom budú hľadať látky, ktoré môžu infekciu zastaviť," doplnil Füzik.
Vírus kliešťovej encefalitídy môže u ľudí vyvolať infekciu vedúcu k trvalému poškodeniu mozgu. Najlepšou ochranou je očkovanie.