Ak si totiž porovnáme exaktné dáta, výsledky budú pre niekoho možno prekvapujúce. Tento fenomén si všimol aj prestížny britský týždenník The Economist, ktorý zhrnul niekoľko zaujímavých trendov, prostredníctvom ktorých získate na dnešných tínedžerov možno trochu iný pohľad.
Nie, radšej knihu!
Ak sa vám v mysli pri tejto vete zjaví známy plagát z časov minulých, na ktorom mladý uhladený muž dôrazným gestom odmieta pohárik tvrdého alkoholu, tak vedzte, že takto by sa s trochou zveličenia dali znázorniť aj súčasní tínedžeri. Viaceré výskumy totiž ukazujú, že dnešní násťroční zďaleka toľko nepijú a všeobecne neholdujú drogám akéhokoľvek charakteru, ako ich o jednu či dve generácie starší rovesníci v rovnakom veku.
V takzvaných bohatých krajinách, ktoré zahŕňajú najmä západnú Európu, ale aj Spojené štáty či Južnú Kóreu, spotreba alkoholu klesá a, naopak, narastá vek, keď s ním mladí začínajú. Niekoľko príkladov za všetky. Podľa údajov štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o „zdravotnom“ správaní sa detí školského veku napríklad stúpol priemerný vek Austrálčanov, ktorí prvýkrát vyskúšali alkohol, z 14,4 na 16,1 od roku 1998 (pričom treba poznamenať, že zber dát štúdie prebiehal v rokoch 2013 a 2014). Vo Veľkej Británii dokonca pätina 16- až 24-ročných ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.