Ak by ste žili vo Wyomingu pred 49 miliónmi rokov, mohli ste si všimnúť jaštericu so štyrmi očami. Je to jediný známy príklad takého tvora medzi čeľustnými stavovcami, píše Science. Druh vyhynutého jaštera nazvaný Saniwa ensidens, mal dve štandardné oči a na vrchole svojej hlavy (znázornené ako biele bodky na obrázku nižšie) mal aj tzv. pineálne a parapineálne "oči".
Výskumníci prišli na to, keď sa bližšie pozreli na dve fosílie S. ensidens, ktoré boli nájdené vo Wyomingu v roku 1871. Podrobné röntgenové skenovanie, vytvorené pomocou počítačovej tomografie, odhalilo dve jamky v hornej časti jašterovej lebky. Otvory spájali jašterov mozog so štruktúrami podobným očiam, nazývané epifýzne a parapineálne orgány, informuje tím.
Mnohé stavovce, ktoré žijú aj dnes, napríklad niektoré korytnačky, jašterice a ryby, majú tretie "oko" na vrchole svojej hlavy, čo môže byť dôležité pre snímanie smeru alebo reguláciu biologických hodín zvieraťa. Ale okrem mihúľ, je vyhynutý jašter jediným stavovcom, o ktorom je známe, že má dve ďalšie oči. Nie je jasné, na čo S. ensidens používal tieto oči, ale vedci si myslia, že štruktúry citlivé na svetlo sa môžu správať ako kompas, ktoré pomáhajú jašterovi zistiť, kam smeruje.