Priemerné trvá šesť sekúnd a zapájame doň celé spektrum svalov od tých hlavových až po bránicu (a niektoré zdroje tvrdia, že pri tom skutočne hlbokom až po končeky prstov). Nezriedka nám vženie do očí slzy a nejednému rodičia do hlavy vtĺkali, že v spoločnosti nie je vhodné. Alebo že ho minimálne treba zamaskovať rukou, ktorou si zakryjeme doširoka otvorené ústa.
To, že je nákazlivé, dokazujú okrem každodenných skúseností aj vedecké bádania. Prečo sa to však všetko deje? Môžeme ho ovládnuť? A mali by sme sa mu vôbec brániť? Hoci zívanie je zaujímavým fenoménom, odborníci ešte stále neprenikli do celej jeho komplexnosti a v priebehu posledných dvoch dekád sa objavilo viacero vysvetľujúcich teórií. Zazívajte si teda s nami.
Aby sa mozog „nezavaril“
Donedávna rozšírenú teóriu, že zívame preto, že nášmu mozgu chýba kyslík, už niektorí vedci spochybňujú. Momentálne o titul správneho riešenia súperia dve fyziologické teórie, ktoré pre Lidové noviny vysvetlil profesor fyziológie a farmakológie František Vyskočil z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.
Prvou je už spomínaná potreba zvýšenia okysličenia krvi a mozgových štruktúr, tou druhou je, že sa náš mozog ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.