Pixabay
StoryEditor

Jeden z bežných vírusov znižuje inteligenciu. Má ho väčšina populácie

30.04.2018, 13:20
Autor:
ČTKČTK
Vedci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej (PRF UK) zistili, že jeden z veľmi bežných vírusov znižuje inteligenciu nakazených ľudí. Protilátky na cytomegalovírus mala viac ako polovica testovaných.

U starších ľudí sa podľa vedúceho tímu Jaroslava Flegr vyskytuje vírus ešte častejšie. Štúdiu zverejnil na konci marca prestížny vedecký časopis Scientific Reports.

Cytomegalovírus patrí do skupiny herpes vírusov a nákaza ním je nenápadná. "U inak zdravých ľudí je infekcia považovaná za bezpríznakovú, môže však spôsobiť vážne komplikácie u pacientov s narušenou imunitou. Nákaza v tehotenstve môže negatívne ovplyvniť vývoj plodu vrátane poškodenia nervovej sústavy,  uviedla PRF UK v tlačovej správe. Chronická infekcia však môže mať škodlivý vplyv na kognitívne funkcie vrátane inteligencie. Túto spojitosť objavili vedci pri výskume inej choroby.

"Primárne, už skoro 30 rokov, študujeme vplyv toxoplazmózy na mentálny výkon. Chceli sme sa pozrieť, či to, čo sme objavili u toxoplazmózy, sa objavuje aj pri nejakom víruse," povedal Flegr, ktorý vedie laboratórium evolučnej biológie. Vedci nepredpokladali, že spojenie medzi cytomegalovírusom a inteligenciou nájdu. Toxoplazmóza podľa ich skorších výskumov tiež znižuje inteligenciu, pri cytomegalovíruse to ale vedcov prekvapilo. "Pri toxoplazmóze sa predpokladá, že je to manipulácia. Potrebuje sa dostať z medzihostiteľa do konečného hostiteľa - potrebuje, aby medzihostiteľa zožrala mačkovitá šelma," uviedol Flegr. Cytomegalovírus nič také nepotrebuje.

Zo zhruba troch stoviek testovaných ľudí sa nákaza potvrdila u 52 percent. Vedci k tomu využili výsledky krvných testov a ich prepočet, ktorým vylúčili takzvané falošne negatívne prípady. To sú tie, keď od nákazy uplynie dlhá doba a množstvo protilátok v krvi klesne natoľko, že sa nedajú zistiť priamo. "U starších ľudí sa počet nakazených blíži 80 percentám, ale môže byť ešte vyšší. Domnievam sa, že do konca života sa nakazí takmer každý," povedal vedec.

Vírus sa ľahko prenáša. "Hlavný trik, ktorý sa naučil, je, že nakazeným veľmi neškodí, takže ho ďalej šíri a lekári proti nemu nebojujú. Postupne sa zamorí celá populácia," vysvetlil Flegr. Zaberajú proti nemu niektorá antivirotiká, kvôli vedľajším účinkom môže ale liečba priniesť viac komplikácií ako život s nenápadným vírusom v tele. Liečba má význam skôr u ľudí s chronickými ochoreniami alebo oslabenou imunitou, ktorým by vírus mohol výrazne škodiť.

Vedci sa teraz chcú pozrieť ešte na ďalšie vírusy a ich možný vplyv na inteligenciu. Tým ďalším bude EBV vírus spôsobujúci mononukleózu. 

01 - Modified: 2024-11-20 17:00:00 - Feat.: - Title: Vrany sú také lietajúce opice, hovoria vedci. Nevraživosť voči ľuďom prechovávajú roky 02 - Modified: 2024-11-18 09:04:26 - Feat.: - Title: Emocionálna inteligencia sa dá naučiť, hovorí terapeutka 03 - Modified: 2024-10-17 16:00:00 - Feat.: - Title: Ich pamäť je neuveriteľná: Tieto znamenia si pamätajú ľudí, čísla, jazyky aj malé detaily 04 - Modified: 2023-11-30 07:00:00 - Feat.: - Title: Geniálne batoľa vytvorilo svetový rekord. Stalo sa najmladšou členkou Mensy 05 - Modified: 2023-10-11 18:00:00 - Feat.: - Title: Existuje vôbec niečo také ako inteligentné peniaze?
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. december 2024 15:29