Tím výskumníkov zo slovenských technickej univerzity (STU), ktorý už požiadal o udelenie patentu na tento plast, na projekte spolupracuje s brnenským Vysokým učením technickým.
"Tento bioplast sa nerozkladá len v podmienkach priemyselného kompostu, teda pri teplote 50 a viac stupňov (Celzia), ale aj v podmienkach domáceho kompostu pri teplote 20 až 30 stupňov. Testujeme rozkladanie v bežnej pôde a v morskej vode, kde, zdá sa, takisto dokáže degradovať," uviedol profesor Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU Pavel Alexy.
Tím STU spolupracuje s firmami aj univerzitami na možnostiach využitia vynálezu v praxi. Za príklad možného použitia bioplastov univerzita označila výrobu príborov, plastových nádob, obalových fólií či mulčovacích fólií, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve. Okrem toho by sa bioplasty mohli využívať v zdravotníctve ako dočasné implantáty pri riešení komplikovaných zlomenín.
O novom druhu bioplastov STU informovala krátko po tom, čo Európska komisia navrhla zákaz jednorazových plastových slamiek, riadov i niektorých ďalších plastových výrobkov na jedno použitie, ak existujú dostupné a cenovo prijateľné alternatívy. Opatrenia komisia zdôvodnila snahou chrániť životné prostredie a obmedziť znečistenie oceánov.
STU spolu so Slovenskou akadémiou vied už skôr vyvinula bioplast, ktorý možno vyrobiť z iných surovín než najnovší typ biologicky rozložiteľných plastov. Aj na spomínaný bioplast podala patentovú prihlášku.