"Koko, gorila známa pre svoju výnimočnú schopnosť ovládať znakovú reč a hlavná predstaviteľka tohto ohrozeného druhu, uhynula v stredu ráno v spánku vo veku 46 rokov... Koko sa dotkla miliónov životov ako predstaviteľka všetkých goríl a ikona medzidruhovej komunikácie a empatie. Bola milovaná a bude nám chýbať," uviedla v tlačovom vyhlásení nadácie Gorilla Foundation.
Koko sa narodila v zoologickej záhrade v San Franciscu v roku 1971. Keď mala rok, začala s ňou pracovať zvieracia psychologička Francine Pattersonová. Gorila sa vďaka tomu naučila komunikovať verziou americkej znakovej reči, ktorej prostredníctvom dokázala hovoriť o svojich myšlienkach a pocitoch. Vedela asi 1000 znakov a rozumela 2000 slovám hovorenej angličtiny. Mala inteligenčný kvocient (IQ) medzi 75 až 95 bodmi (priemerné IQ ľudí je 100 bodov, pričom väčšina populácie má medzi 85 a 115 bodmi).
Bola aj na prednej strane National Geographic
Gorila sa tiež preslávila svojou láskou k mačkám - za svoj život si ich skrotila niekoľko, vrátane mačiatka, ktoré pomenovala All Ball. Keď jej bezchvosté murované mačiatko utieklo a prešlo ho auto v roku 1984, Koko podľa Pattersonovej vyznakovala "zlé, smutné, zlé" a "mračiť sa, plakať, mračiť sa, smutné". Gorila údajne tiež začala vydávať zvuky podobné ľudskému plaču.
Niektorí vedci rozsah schopností Koko spochybnili. O gorile však bolo natočených niekoľko dokumentárnych filmov a bola aj na prednej strane prírodovedeckého časopisu National Geographic. Väčšinu života Koko strávila v Kalifornii. V roku 2001 bola nahraná pri stretnutí s dnes už zosnulým hercom Robinom Williamsom.