Wikimedia Commons
StoryEditor

Mendelejevovi vraj s tabuľkou pomohli pasians a vážna hudba

07.03.2019, 12:27
Autor:
ČTKČTK
V polovici 19. storočia bolo známych 64 chemických prvkov, vedci v nich ale nevideli žiadny systém, ktorý by ich nejakým spôsobom zoradil. A vtedy prišiel ruský chemik Dmitrij Mendelejev, ktorý ich zoradil do periodickej tabuľky prvkov. Teraz je v tabuľke 118 prvkov, z ktorých vyše 90 sa prirodzene vyskytuje na Zemi, zvyšné boli pripravené umelo.

Mendelejev, ktorý okrem chémie písal aj články o fyzike, ekonómii či o pôvode ropy, svoju prácu "Vzťah vlastností prvkov k atómovým hmotnostiam" zverejnil pred 150 rokmi, 6. marca 1869, v časopise Ruskej chemickej spoločnosti.

"Vlastnosti prvkov sú periodickou funkciou ich atómových hmotností. Vlastnosti chemických prvkov sa pravidelne opakujú," tak znie Mendelejevov periodický zákon. V súčasnosti sú v tabuľke prvky usporiadané podľa ich rastúceho protónového čísla, zoskupené sú podľa ich cyklicky sa opakujúcich podobných vlastností. V pôvodnej Mendelejevovej tabuľke boli prvky podobných vlastností umiestnené vedľa seba, teraz je tabuľka členená do vodorovných radov a zvislých stĺpcov.

Pochopenie periodickej tabuľky, tohto "strašiaka" väčšiny humanitne zameraných študentov, a najmä umiestnenie jednotlivých prvkov v sústave je základným predpokladom úspechu pri štúdiu chémie prvkov. Vodorovné rady sa nazývajú periódy a prvky sú v nej radené vzostupne podľa hodnoty protónového čísla. Zvislé stĺpce tabuľky sú skupiny prvkov podobných vlastností (napríklad alkalické kovy, halogény, vzácne plyny a ďalšie).

Pri jednotlivých prvkov je v tabuľke uvedená chemická značka, názov, protónové číslo a ďalšie hodnoty. Tabuľka tiež môže napovedať, ako sa menia vlastnosti prvkov. Smerom z ľavého dolného rohu do pravého horného rohu tak napríklad rastie nekovový charakter prvkov, čo znamená, že kovy sú v tabuľke vľavo, postupne prechádza v polokovy, potom nekovy a nakoniec v plyny.

Podľa jednej z legiend na tabuľku prišiel Mendelejev počas jazdy vlakom vďaka vtedy obľúbenému pasians. Vyrobil si kartičky s názvami a vlastnosťami chemických prvkov a pokúšal sa ich nejako logicky usporiadať. Riešenie údajne objavil, keď u neho prepukla chrípka a tóny Schumannovho kvinteta E dur mu splynuli s chemickými prvkami. V hudbe sa tóny podobné zvukovej kvality opakujú v oktávach a Mendelejev vyvodil, že sa budú opakovať aj kvality prvkov. Z pravidelne sa opakujúcich vlastností prvkov potom vyvodil tzv. periodický zákon.

Nobelova cena mu vraj ušla o jeden hlas
Rok po oznámení objavu predložil tabuľku presnejšie, doplnenú o ďalšie prvky. Vo svojej tabuľke navyše ponechal veľa voľných miest pre ešte neobjavené prvky. V roku 1870 predpovedal existenciu prvkov ekaaluminia (gálium), ekaboru (skandium) a ekasilicia (germánium), čo bolo brané so značnou skepsou. Keď však boli tieto prvky neskôr skutočne objavené, dosiahol Mendelejev svetové uznanie.

V roku 1913 britský fyzik Henry Moseley spresnil periodickú sústavu v tom zmysle, že rozhodujúca pre postavenie prvku v tabuľke nie je jeho atómová hmotnosť, ale protónové číslo. Teraz má tabuľka 118 prvkov. Ako doteraz posledný bol na nej zaradený v roku 2016 transurán oganesson (Og), ktorý je pomenovaný podľa ruského jadrového vedca Jurija Oganesjana.

Mendelejevova tvorivá i spoločenská činnosť bola rozmanitá a široká. Publikoval asi 500 prác, napríklad o pôvode ropy a o jej priemyselnom spracovaní, o roztokoch, o čistení odpadových vôd, organizácii poľnohospodárstva, venoval sa aj aeronautice či demografii. Napísal učebnicu Základy chémie a v Petrohrade založil a viedol Ústav mier a váh. Mendělejevovým menom je nazvaný kráter na Mesiaci, minerál mendelevit či 101. prvok mendelevium.

Dmitrij Ivanovič Mendelejev sa narodil 8. februára 1834 v sibírskom Tobolsku ako najmladší zo 17 detí. So skvelými výsledkami vyštudoval na Petrohradskom pedagogickom inštitúte Fakultu matematiky a fyziky, prednášal na Petrohradskom technologickom inštitúte a ako docent a neskôr ako profesor pôsobil na predchodkyňu dnešnej Petrohradskej štátnej univerzity. Prednášal aj v Nemecku a vo Francúzsku.

Nobelovej ceny sa ale Mendelejev nedočkal, krátko pred smrťou mu údajne "utiekla" o jeden hlas. Mendelejev zomrel 2. februára 1907 šesť dní pred svojimi 73. narodeninami na infarkt. Náruživý fajčiar a pijan čaju bol dvakrát ženatý a rozvod bol údajne jedným z dôvodov, prečo nebol prijatý do Ruskej akadémie vied. Pritom bol členom desiatok zahraničných akadémií vied. 

Pojmy prvok, zlúčenina a zmes vymedzil už v roku 1661 anglický chemik Robert Boyle. Koncom 18. storočia bolo známych 33 prvkov, v roku 1868 už 64 a vedci sa ich snažili nejako zoradiť. Predchodcov mal Mendelejev niekoľko, prvá doložená tabuľka pochádza z roku 1772 a vytvoril ju Louis-Bernard Guyton de Morveau. Mendelejev predbehol aj profesora univerzity v Tübingene Lothara Meyera, ktorý zverejnil koncom roka 1869 prácu, v ktorej formuloval periodický zákon a zverejnil aj tabuľku.

01 - Modified: 2019-02-04 10:19:07 - Feat.: - Title: Periodická tabuľka prvkov oslávi 150 rokov 02 - Modified: 2018-06-07 12:29:41 - Feat.: - Title: Fakty o legendárnom ruskom chemikovi: Vylepšil vodku a na svoj najväčší objav prišiel vo sne
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
29. december 2024 21:00