StoryEditor

Diagnóza: chýbajúci dotyk. Objatia majú vplyv aj na naše IQ

Nezanedbateľná časť obyvateľstva trpí nedostatkom dotykov. Síce sa môže zdať, že sa bez pohladenia, bozku alebo rukou okolo ramien pokojne zaobídeme, ale nie je to tak. Ľudia bez osobného kontaktu s druhými môžu trpieť depresiami a úzkosťami. Pritom na to, by sa im pri ťažkostiach uľavilo, stačí tak málo: keby ich každý deň na chvíľu niekto objal.

Viac ako jeden druhého sa dotýkame displejov tabletov a mobilných telefónov. Doba navyše osobným kontaktom nepraje, môžu byť vnímané ako niečo nepatričné. Chýbajúce dotyky však nielenže prehlbujú pocit osamelosti a depresie, ale vedú aj k zdravotným ťažkostiam. Ak chcete teda dať svojim blízkym naozaj užitočný darček, venujte im každodenné vrelé objatie.

Apatické deti
Aj úplne bohumilý a zdanlivo neškodný zámer vedie k zhubným dôsledkom, ak to ľudia s jeho realizáciou preženú. Na počiatku všetkého stála jedna z najtragickejších osobností v histórii vedy, maďarský lekár Ignác Semmelweis, pôvodom uhorský Nemec (1818 – 1865), ktorý ako prvý objavil súvislosť medzi smrtiacou horúčkou šestonedieľok rodiacich žien a nízkou úrovňou hygieny, ktorá v polovici 19. storočia v pôrodniciach panovala.

Povinné umývanie rúk chlórovým vápnom, ktoré zaviedol, zachránilo život tisícom rodičiek. Semmelweisovi však jeho agresívne obviňovanie ostatných kolegov, že rodičky vraždí, nakoniec vynieslo vyhadzov z pôrodnice. Naďalej zúfalo bojoval za uznanie svojho objavu, ale to viedlo len k nútenej hospitalizácii v psychiatrickej liečebni a zrejme aj k jeho predčasnej smrti. Budúcnosť Semmelweisovi dopriala veľkolepú posmrtnú satisfakciu.

Objav baktérií priniesol teoretické zdôvodnenie jeho postupov. Zásadou lekárskej práce sa stalo ochrániť pacienta pred fatálnym vystavením choroboplodným zárodkom. Osobitná pozornosť patrila deťom. Ťažko si predstaviť zraniteľnejšie stvorenie, než je novorodenec. Preto boli na mnohých pediatrických oddeleniach nemocníc zavedené prísne pravidlá.

Deti boli umiestnené v oddelených priestoroch, personál dbal na hygienu a snažil sa s bábätkami manipulovať čo najmenej.

K fľašiam s výživou bol prida...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-12-17 12:45:27 - Feat.: - Title: Česká vláda chystá program na prevenciu násilia v spoločnosti, sústredí sa na deti 02 - Modified: 2024-12-05 23:00:00 - Feat.: - Title: Medzinárodná konferencia prepájajúca témy liečby závislostí, duševného zdravia a regulácie v Česku, na Slovensku a na úrovni EÚ 03 - Modified: 2024-11-28 11:48:10 - Feat.: - Title: Máte pochybnosti o tom, či ste skutočne inteligentný? Tento kvíz vám odhalí pravdu, otestujte sa 04 - Modified: 2024-11-20 13:00:39 - Feat.: - Title: Koľko nás stoja psychické choroby. Odborníci zverejnili unikátne dáta, vyšlo im zarážajúce číslo 05 - Modified: 2024-10-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Akou vážnou sa môže stať sezónna depresia a prečo sa nemusí týkať len jesene a zimy
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
21. december 2024 17:36