Vnímanie bolesti je individuálne. Keď však odborníci z Nation Health Service (NHS) - teda Národnej zdravotníckej služby, ktorá vo Veľkej Británii zaisťuje verejné financovanie zdravotníctva, pripravovali zoznam najkrutejších a zároveň obvyklých bolestí, ktoré ich pacientov stretli, výsledky prekvapili, píše Týždenník 5+2.
Rebríček toho, čo vnímali, ako najväčšiu bolesť, nájdete v našej galérii:
Hovorí sa, že ženy toho veľa vydržia, zatiaľ čo mužov skolí aj obyčajná „nádcha“. Ako sa vnímanie líši na základe pohlavia, bolo mnohokrát podrobené vedeckému skúmaniu. Napríklad britskou univerzitou v Bathu, a rozdiely sa naozaj našli.
Napríklad ten, že dámy síce bolesť pociťujú častejšie a zároveň ju tiež viac prežívajú, napriek tomu majú oproti mužom jednu výhodu – muži síce nepocítia bolesť tak ľahko, avšak keď už k tomu dôjde, vnímajú ju intenzívnejšie.
Určitá výhoda je ale aj na strane mužov. Tí dokážu, na rozdiel od žien, bolesť oveľa účinnejšie potlačiť, najmä ak sú v spoločnosti ďalších mužov.
Ako človek vníma bolesť, to ovplyvňuje okrem pohlavia oveľa viac faktorov. Predovšetkým momentálna nálada a emočný stav, dedičnosť, výchova, rolu hrajú aj kultúrne rozdiely prípadne pôsobenie liekov či drog.
„Ženy trpia viac ako muži. A spôsob, akým sa ženy s bolesťou vyrovnávajú, môže zážitok bolesti ešte zhoršiť,“ hovorí Edmund Keogh z univerzity v Bathu.
Ženy totiž bolesť viac citovo prežívajú, obávajú sa dôsledkov, pociťujú strach. Muži vnímajú jednoducho bolesť, a preto ju zjednodušene povedané cítia menej.
Všeobecne potom platí, že pravidelné vystavenie bolesti jej prah prekvapivo nezvyšuje. Práve naopak. Nervové zakončenia sú totiž s každým podráždením citlivejšie, takže reagujú silnejšie a prudšie aj na menší podnet.