Štúdia, ktorú tento týždeň zverejnil časopis Current Biology, zistila, že ploštice sa vyskytujú na svete zhruba 100 miliónov rokov, čo je podstatne dlhšie, než sa vedci pôvodne domnievali.
"Bolo ohromujúce zistiť, že sa parazity okupujúce naše postele vyvinuli pred viac ako 100 miliónmi rokov a žili na povrchu Zeme spoločne s dinosaurami. Ukazuje nám to, že evolučná história ploštíc je oveľa zložitejšia, než sme si mysleli," uviedol v tlačovom vyhlásení profesor Mike Siva-Jothy zo Sheffieldskej univerzity, ktorý sa na výskume podieľal.
Doktor Steffen Roth z nórskeho Bergenského múzea, ktorý štúdiu viedol, dodal, že vedci predpokladali, že úplne prvými hostiteľovi ploštíc boli netopiere. Tie sa ale vyvinuli až pred 50-60 miliónmi rokov.
"Bolo nečakané zistiť, že sa evolučne staršie ploštice špecializovali na jediný druh hostiteľa, aj keď zatiaľ nevieme, kto ním bol v časoch, keď po Zemi chodil Tyrannosaurus rex," povedal Roth.
Vedci však veria, že je nepravdepodobné, že by sa tieto parazity živili na dinosauroch, pretože ploštice sa obvykle kŕmia na tvoroch disponujúcich "domom" - ako sú vtáčie hniezda alebo ľudské postele. A nič podobné dinosaury nemali.
Roth a jeho kolegovia strávili 15 rokov analyzovaním rôznych druhov ploštíc po celom svete. Študovali DNA 34 druhov z 62 miest.