Odborníci tvrdia, že muži ignorujú príznaky problémov a na preventívne prehliadky nechodia. "Výskyt onkologických ochorení sa zvyšuje v celej Európe. U nás je však situácia horšia, pretože vysoké percento pacientov zachytíme až v pokročilom štádiu ochorenia, keď prognóza nie je dobrá. Je za tým fakt, že muži o svojich problémoch neradi otvorene hovoria, a preto nechodia na preventívne prehliadky," priblížil vedecký sekretár Slovenskej urologickej spoločnosti Boris Kollárik.
Z prieskumu Európskej urologickej asociácie vyplýva, že každý štvrtý respondent vie správne identifikovať, kde sa prostata vôbec nachádza. Asociácia poukázala aj na to, že správnu odpoveď poznalo viac žien než mužov. Z opýtaných 54 percent uviedlo, že prostatu majú aj ženy.
Podľa odborníkov sú rovnako slabé aj znalosti v prípade rakoviny semenníkov. Viac ako dve tretiny opýtaných mužov si neverí, pokiaľ ide o rozpoznávanie symptómov. Oveľa viac sú si sebaistí pri určovaní príznakov rakoviny prsníkov. Z oslovených respondentov 40 percent nevedelo uviesť, čo robí urológ. Desať percent opýtaných o ňom nikdy nepočulo.
Predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík tvrdí, že urológovia sa nechcú iba prizerať, ako si Slováci kazia zdravie a životy „vlastnou nevedomosťou“.
Ako dodal, v novembri urológovia plánujú v osvete pokračovať v rámci kampane Movember. „November, vo svete známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa mení na Movember. Muži si fotia svoje fúzy a publikujú ich na sociálnych sieťach. Týmto gestom podporujú boj proti rakovine prostaty,“ uzavrel.
Európsky urologický týždeň potrvá do 27. septembra.