Každý chce rozprávať plynule v úplne formovaných vetách, bez prestávok. Úzkosť z koktania alebo zamotania sa, keď sa snažia nájsť správne slová - stav nazývaný glossofobia - dokáže niektorých ľudí úplne vylúčiť z hovorenia na verejnosti. Jazykovedci však teraz môžu nervóznym hovoriacim ponúknuť drobnú útechu.
Váhanie môže zmeniť spôsob, akým vás vaše publikum vníma. A prekvapivo pozitívnym spôsobom. Štúdia v časopise Lingua zistila, že reč, ktorá obsahuje „nevyplnené pauzy“ - viditeľné ticho medzi slovami, ktoré nemá nič spoločné s interpunkciou - sa posudzuje ako viac presvedčivá a vzdelaná ako reč bez prestávok.
Existuje nevýhoda: tí istí rečníci sa tiež považujú za menej autoritatívnych a sebaistých. Autor príspevku navrhuje, aby poslucháči verili, že nevyplnené pauzy naznačujú, že niekto starostlivo premýšľa o tom, čo hovorí - a preto predpokladajú, že daná osoba je inteligentnejšia. Naopak ale tí, ktorí premýšľajú a úmyselne, nemusia byť považovaní za asertívnych. Toto potvrdzuje predchádzajúca práca, ktorá ukazuje, že nevyplnené pauzy sa považujú za menej uvoľnené.
Aj keď štúdia neporovnávala ticho s takzvanými vyplnenými pauzami (kde napríklad zaznievajú slová ako „hm“), možno stojí za to udržať ich na minime. Predchádzajúci výskum ukázal, že takíto rečníci sa považujú za menej dôveryhodných a kompetentných. Na druhej strane vyplnené prestávky nie sú úplne zbytočné. Existujú dôkazy, že upozorňujú poslucháčov na skutočnosť, že prichádza niečo zložité alebo ťažké.