Americkí vedci pomocou experimentu s podávaním antidepresív králikom dospeli k záveru, že práve orgazmus mohol pomáhať pri uvoľňovaní vajíčok z vaječníkov počas pohlavného styku.
Genetici a lekári z univerzity v americkom Cincinatti sa túto teóriu pokúsili podporiť pri pokusoch s králikmi, ktoré opísali v najnovšom vydaní odborného magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Králiky si ako pokusné zvieratá vybrali preto, že práve u nich ako u jedného z mála druhov cicavcov je orgazmus spojený s reflexom, ktorý pomáha spustiť ovuláciu počas kopulácie.
Vedci sa do veci pokúsili vniesť jasno tým, že dvanástim králikom podávali dva týždne látku fluoxetín, ktorú obsahuje napríklad známe antidepresívum Prozac a ktorá u žien znižuje pravdepodobnosť sexuálneho vyvrcholenia a sledovali, aký to bude mať vplyv na počet dozrievajúcich vajíčok u králikov.
Experiment ukázal, že samice, ktoré dostávali antidepresíva, boli pri kopulácii schopné uvoľniť o tretinu menej vajíčok než ich súputnice, ktoré lieky v tele nemali. Podľa nich z toho možno vyvodiť, že ženský orgazmus a orgazmus cicavcov, ktorí ho používajú ako spúšťač ovulácie, má rovnaký evolučný korene.
Rad odborníkov argumentuje, že ženský orgazmus aj bez priamej súvislosti s ovuláciou svoju funkciu plní. Sexuálna rozkoš totiž znamená, že ženy sú ochotné mať viac sexuálnych stykov, čo zvyšuje pravdepodobnosť narodenia potomstva, a že sú ochotné kvôli uspokojivému sexu vytvárať trvalé vzťahy, ktoré im pomáhajú pri výchove detí.