Zvonec cencúľový (Procnias albus) má flirtujúcu taktiku. Je ňou najhlasnejší spev, ktorý prebieha vtedy, keď sú samček a samička usadení priamo vedľa seba, uvádza sa vo výskume publikovanom v Current Biology.
Druhá priečka patrí kotinge krikľavej (Lipaugus vociferans), druhu, ktorý môže samičky ohromovať spevom s maximálnou hlasitosťou okolo 116 decibelov a doteraz ho považovali za najhlasnejšieho vtáka.
Našťastie, spev zvonca cencúľového v tomto videu je pre ľudské uši bezpečný:
„Pri sledovaní zvonca cencúľového sme mali to šťastie, že sme videli samičky, ako sa pridali k samčekom na ich bidlách ,“ hovorí biológ Jeff Podos z University of Massachusetts v Amherste.
„V týchto prípadoch sme videli, že samčeky spievali len najhlasnejšie piesne. Chceli by sme vedieť, prečo sa samičky dobrovoľne držia tak blízko pri samčekoch, keď tak hlasno spievajú. Možno sa snažia samčekov bližšie posúdiť, hoci im hrozí poškodenie sluchu.“
Oba druhy vtákov, zvonce aj kotingy sa vyskytujú v horách severnej Brazílie. Kým zvonce vážia v priemere iba asi štvrtinu kilogramu, majú neobvykle silné a dobre vyvinuté brušné svaly a rebrá, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi dôležité pri vytváraní spevoch objemu 125,4 decibelov.
Pre porovnanie, tichá kancelária má okolo 40 decibelov, zatiaľ čo zvonček pri vašich dverách má zvyčajne 80 decibelov. Zvonec cencúľový porazil symfonický koncert (110 decibelov), zvukový klaksón (110 decibelov) a pneumatická vrtáčka (120 decibelov).