Stres sprevádzajúci pandémiu môže u inak úplne zdravých ľudí vyvolať zápalové reakcie v nervovom tkanive mozgu, a to aj v prípade, že sa nenakazili vírusom SARS-CoV-2, konštatuje v novej štúdii medzinárodný tím vedený Ludovicou Brusaferriovou zo známej Harvard Medical School v americkom Charlestowne.
Štúdia bola publikovaná na serveri medRxiv a neprešla zatiaľ oponentnou recenziou vo vedeckom časopise.
Výsledky už ale vzbudili pozornosť odborníkov aj laickej verejnosti. Vrhajú nové svetlo na nárast prípadov fyzického i duševného vyčerpania, depresií a stavu, pre ktorý sa ujalo označenie mozgová hmla. V ňom si ľudia pripadajú, ako keby sa úplne neprebudili.
Ťažko sa sústredia, nevnímajú beh času a pre svoje pocity nenachádzajú príhodnejšie pomenovanie ako „zahmlená myseľ“.
Mozgová hmla netrápi len tých, ktorí prekonali ťažkú formu covidu, aj keď u tých bol tento problém zaznamenaný najskôr.
Od nástupu covidovej pandémie pribúda prípadov „zahmleného mozgu“ aj medzi ľuďmi, ktorí sa vírusom SARS-CoV-2 nikdy nenakazili.
Ludovica Brusaferriová a jej spolupracovníci získali pre svoju štúdiu dáta o aktivite mozgu zdravých obyvateľov štátu Massachusetts zhotovené pred štvormesačným lockdownom vyhláseným v roku 2020. U časti dobrovoľníkov lekári preverili tie isté aktivity mozgu po zrušení lockdownu.
Zamerali sa pritom na gliové bunky zohrávajúce významnú úlohu pri imunitnej obrane mozgu a na molekuly myoinositolu, ktoré prezrádzajú prebiehajúce zápalové procesy.
Po lockdowne došlo k výraznému zvýšeniu aktivity gliových buniek a k nahromadeniu myoinositolu v niektorých oblastiach mozgu....
Zostáva vám 85% na dočítanie.